"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Czerwińsk nad Wisłą - mówią wieki



72 km od Warszawy jadąc w kierunku Gdańska warto zboczyć na chwilę z drogi i skręcając w Zakroczymiu na chwilę zahaczyć o Czerwińsk nad Wisłą. Ta dzisiaj niewielka wieś od XII w była jednym z najważniejszych miejsc w historii Polski.






Ale po kolei.
Na wysokim brzegu Wisły ok. 1125 r powstaje klasztor  -  prawdopodobnie buduje go biskup płocki Aleksander z Malonne, inne źródła (spominki sochaczewskie i przywilej Konrada Mazowieckiego z 1222 r. ) wspominają króla Bolesława Krzywoustego jako fundatora klasztoru. Od tego momentu Czerwińsk nad Wisłą staje się miejscem najważniejszych wydarzeń w historii Polski. Sprowadzeni zakonnicy -  kanonicy regularni (prawdopodobnie przybyli z klasztoru św. Idziego w Leodium (Belgia) zapewniają okres prosperity. Pierwszy dokument lokujący klasztor w historii pochodzi z 1155 r. i jest to bulla papieża Hadriana IV, w której papież obejmuje pieczę nad klasztorem i jego dobrami. Klasztor dzięki przyległym ziemiom i hojnym darczyńcom bardzo dobrze funkcjonował i dokumentach z XIII w. wspomniane jest że posiadał szpital.



Bulla Papieża Hadriana IV
źródło:https://pl.wikipedia.org/wiki/Czerwi%C5%84sk_nad_Wis%C5%82%C4%85



Prestiż klasztoru  i jego obronny charakter ściągał w to miejsce królów -
w 1361 r. gościł tu Kazimierz Wielki. W 1410 Władysław Jagiełło tutaj przeprawiał się  przez Wisłę, by połączyć swe siły z Księciem Witoldem, a po bitwie (podobno) w podzięce za zwycięstwo podarował mnichom jako wota swój hełm. W klasztorze gościli książęta mazowieccy. biskupi. Dochodziło do rokowań m.in z królem Erykiem Pomorskim w 1419 r. , nadania przywilejów czerwińskich w 1422 r. i posiedzeń sejmów mazowieckich. Wagi klasztorowi dodawał obraz Matki Boskiej Czerwińskiej z 1612 r uznawany za cudowny obraz (dzisiaj znajduje się w ołtarzu głównym).


Od XVII (za sprawą walki o wpływy nad dobrami ziemskimi ) następuje marginalizacja znaczenia klasztoru. Zwieńczeniem problemów była kasata klasztoru w 1819 r. Przejęty przez Norbertanki  w 1833, które jednak opuszczają klasztor w 1902 r. przechodzi w ręce Salezjan w 1923 r,  którzy rozpoczynają odbudowę niezamieszkałego i zaniedbanego przez lata klasztoru.





Przyklasztorny Kościół Zwiastowania Najświętszej Marii Panny pochodzi z okresu budowy klasztoru czyli ok. 1150 r. Jest jednym z najcenniejszych zabytków sztuki romańskiej w Polsce ( wcześniej pisałem o najpiękniejszym - moim zdaniem - kościele romańskim w Strzelnie). Wielokrotnie przebudowany, od gotyku po barok, do dzisiaj zachował swoje romańskie elementy. Kościół i zakrystia zbudowana z granitowych bloków, wnętrze ozdobione kolumnami i filarami, na których wspierały się romańskie portale. Nie wchodząc w szczegóły architektoniczne dodam tylko, że zbudowany był jako trójnawowa bazylika z transeptem i prezbiterium.




Zwiedzając bazylikę koniecznie zwróćcie uwagę na romański portal z I połowy XII w. Jest ty przepiękna dekoracja kapiteli romańskich kolumn : na jednym heros ujarzmiający smoki, na drugim maska z liśćmi - jako symbole ognia i wody. Kapitele wieńczą wspaniałe romańskie łuki. Kościół przechodzi dzisiaj reromanizację i co rusz odkrywane są nowe elementy romańskie które podczas wielu przebudów zostały zamurowane cegłami. Oprócz portalu najcenniejszym zabytkiem bazyliki są freski romańskie ( największy zespół malowideł romańskich w Polsce) znajdujące się w południowej kaplicy. Przedstawiają sceny z Biblii. Dziejów Apostolskich i Żywotów Świętych. W kaplicy znajdziemy też malowidła gotyckie i zdobienia renesansowe.





Nie mniej cennym zabytkiem jest ołtarz główny wykonany w Krakowie w 1630 w którym znajduje się obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem (uważny za cudowny, koronowany diademem papieskim w 1970 r.) - namalowany lub odrestaurowany przez Łukasza z Łowicza w 1612 r. Kościół w 1968 r. podniesiony został do rangi Bazyliki mniejszej przez papieża PawłaVI. Spacerując po kościele warto dostrzec bogatą polichromię, detale i sztukaterie oraz odkrywane elementy wykończeń i kolumny romańskie. Na zewnątrz choć bryła przebudowywana była wielokrotnie zachowały się romańskie wieże z pięknymi biforiami (okienkami) na trzech górnych kondygnacjach. Jeśli dacie radę warto obejść klasztor i  kościół i samemu odkryć jego tajemnice, znaleźć własne stare artefakty.





























Wychodząc z terenu opactwa przez XV w. bramę z dzwonnicą (tzw. Brama Opata Kuli) zejdźcie do miasteczka. Ten niegdyś ważny port żeglugi śródlądowej - łączył Mazowsze z Pomorzem - dzisiaj to zapomniana wieś. Warto jednak tam wejść i zobaczyć jak historia z wielkości powoduje upadek. Oprócz pięknego widoku na Wisłę dostrzeżecie pozostałości starych zabudowań,, synagogę przerobioną na nieczynne dzisiaj kino i dwa cmentarze żydowskie - stary pochodzący z XIX w i nowy przedwojenny. Nad Wisłą stary drewniany XIX dom.





Czerwińsk to miejsce do którego chętnie wracam. Jestem zakręcony na punkcie sztuki romańskiej i zawsze coś nowego tam odkrywam. Spokój tej okolicy daje komfort ciekawej i relaksującej jednodniowej wycieczki (oczywiście dla mieszkańców Warszawy i okolic)


Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook   https://www.facebook.com/fascynujacepodroze/ By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony.



Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.

Z serii zamki polskie ukazały się artykuły :
 Inne artykuły o Polsce :








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!