"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Rumunia - to i owo przed wyjazdem




Zamek Draculi
Bran
Rumunia, to kraj którego raczej nie brałem pod uwagę w swoich turystycznych eksploracjach. Ja wychowany w socjalizmie odbierałem ten region raczej jako biedę połączoną z ciemnogrodem, a Rumunów kojarzyłem jako tłumy żebrzących w Warszawie i miasteczko slamsowe - namiotowe zlokalizowane nad Wisłą. Tak, tak takie szowinistyczne stereotypowe polskie  myślenie.
Jakież było moje zdziwienie, zachwyt i przewartościowanie własnych uprzedzeń jak odwiedziłem ten kraj.



Dodaj napis

Romskie pałace

Mimo pozytywnych opinii od wielu znajomych, raczej nie paliłem się na podróży do Rumunii i tak właściwie, to żona postawiła mnie przed faktem dokonanym informując, że na Gruponie kupiła tani wypad do Transylwanii. I się stało. Siedmiogród, Karpaty i zamki Vlada Palownika (Vlada Tepesa inaczej Draculi) dałem się przekonać. Pociąg z Warszawy do Katowic, tam autokar i jesteśmy w drodze - przerażenie (dotąd nie podróżowałem na tak dalekie trasy autokarem, no może w 1990 do Stambułu, ale wtedy byłem piękny i młody) może to nie pełni komfortowe podróżowanie, ale czegóż się nie robi dla przygody (choć mój tyłek po ponad 12 godzinach drogi miał trochę inne zdanie). I zaczęło się od samego rana zwiedzanie ale o tym w następnych odcinkach.

Rumuńskie bezdroża

Alba Iulia
Sibiu

pozostałości rzymskie
Pozostałości rzymskie w Kluż-Napoka

W czasach prehistorycznych teren obecnej Rumunii zamieszkiwały różne ludy. To tutaj odnaleziono jedne z najstarszych w Europie - skamieniałe szczątki mężczyzny sprzed ok 34-36 tysiąca lat. Od ok. 513 r. p.n.e tereny zamieszkałe przez Daków, podbite przez przez Rzymian i cesarza Trajana w 106 r. n.e. Pozostałości wpływów Cesarstwa rzymskiego znajdują się na terenie całej Rumunii). Od 271 r. pod rządami Gotów, którzy pobili Rzymian, później różne rejony obecnej Rumunii zajmowane były przez plemiona bułgarskie, słowiańskie, Hunów, Tatarów i Turków. Do dnia dzisiejszego w karnacji ludności widać wpływu tych podbojów - ludność o bardzo jasnej karnacji na północy kraju i ciemna karnacja z wpływami bułgarskimi i tureckimi na południu.

stare miasto
Sibiu



Średniowieczna Rumunia to tak na prawdę trzy państwa Mołdawia, Wołoszczyzna i Siedmiogród , które mimo zajęcia Bałkanów i Węgier przez Turków osmańskich zachowały daleko idącą autonomię - w tych czasach zaczyna się historia Vlada Draculea (Drakuli z powieści Brama Stokera), ale o nim opowiem w kolejnym odcinku. To w tych czasach powstały wspaniałe zamki rumuńskich książąt i wataszków a także wspaniałe twierdze chłopskie - powstałe jako oddolna inicjatywa chłopów do obrony okolicznych wsi. W 1475 r władca Mołdawii Stefan III Wielki pokonał Imperium Osmańskie w bitwie pod Vaslui. W 1600 r. Mołdawia, Wołoszczyzna i Transylwania na krótko były rządzone przez jednego władcę Michała Walecznego (Mihai Viteazul) księcia mołdawskiego jednak po jego śmierci (rok później zamordowany)czar o zjednoczonych księstwach prysł.


mury obronne
Urocze Sibiu


Po upadku Imperium Osmańskiego w bitwie pod Wiedniem, większość terytorium dzisiejszej Rumunii (1718r.) weszła w dobra Habsburgów czyli w skład cesarstwa Austro-Węgier. Po powstaniu wołoskim w 1821 r. i wiośnie ludów w 1848 r. pojawiła się idea zjednoczenia ludów mających wspólnotę językową i kulturową. W 1866 r. książę niemiecki Karol I Hohenzollern został Domnitorem prowincji Rumunii a w 1877 r. a w 1881 r Rumunia ogłosiła niepodległość i Karol I został pierwszym królem Rumunii (terytorium nie obejmowało Transylwanii która była w terytorium austro-węgierskim. Po I Wojnie Światowej Transylwania weszła w skład królestwa Rumunii.

Brasov

Mury miejskie
Brasov - mury miejskie

miasto urzodzin Draculi
Sighisoara - dom w którym urodził się Vlad Palownik

Niestety II Wojna Światowa w 1947 roku zakończyła rządy Króla, gdyż w Rumunii niepodzielnie zaczęła panować Rumuńska Partia Robotnicza i państwo pod wpływem Rosji przekształciło się w państwo komunistyczne. Gospodarkę i majątki znacjonalizowano, wsie przekształcono w kołchozy i tak zaczął się powolny upadek kraju. W 1967 faktyczną władzę przejął szef partii Nicolae Ceaucescu. Choć tyran ten uchodził w dawnym bloku wschodnim za sympatyka zachodu, to w więzieniach i łagrach przebywało tysiące osób, a inwigilacja była jedną z najbardziej rozwiniętych na świecie.
Rządy Ceaucescu zakończyły się w 1989 r, kiedy to praktycznie bez po rewolucji rumuńskiej został wraz z żoną rozstrzelany w Targoviste.




I tak zaczyna się nowa o wiele ciekawsza historia Rumunii która kształtuje się tak jak historia naszego kraju. Choć nie jest jeszcze w strefie Schengen i nadal zobaczymy granice z kontrolą dokumentów to na miejscu, (przynajmniej w Transylwanii) nie zaobserwujemy różnic między innymi państwami Europy. Dobre drogi, odnowione zabytki, handlowe sieciówki i markety, ludzie mili , przyjaźni i otwarci. Jedyny minus, to że knajpki na starówkach turystycznych miast Transylwanii czynne do 23.oo.

Zamek chłopski
Rosnov zamek chłopski

Transylwańskie  klimaty

Pogoda nie zawsze dopisuje

Wnętrze katedry

Romskie pałace

Romowie mieszkają też tak


Tudra - kopalnia soli

Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na fecebuku https://www.facebook.com/fascynujacepodroze/ By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.




W następnych odcinkach
  • Alba Iulia królewskie miasto
  • Sibiu i oczy miasta
  • Braszow turystyczna mekka czynna do 11 pm
  • Sighisoara narodziny Draculi
  • Kluż-Napoka 
  • Rasnov chłopska twierdza
  • Targu Mures
  • Turda rumuńska Wieliczka




4 komentarze:

  1. Rumunia jest wspaniała. Też nie bardzo miałam ochotę by ją odwiedzić, ale gdy już się tam znalazłam nie mogłam uwierzyć jak jest wspaniała. I kawa, która kosztuje grosze, a dostępna jest na każdym kroku. Do tej pory byłam tam już 2 razy, ale wiem, że to jeszcze nie koniec. ;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Też nie chciałem taj jechać, a teraz koniecznie chcę wrócić

      Usuń
  2. Swietne, życze powodzenia na caly rok 2018, zdrówka do wszystkiego i milego. P.s. dziś tylko na tyle, obiecuję sobie "zgłębić troche wiecej informacji, poczytać, tak, żeby mieć zadowolenie z oglądania tegoż piekna, acz wirtualnego, ale pięknie pokazanego. Gratulacje. L.C.

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!