"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Turcja - Kapadocja śladami Chrześcijaństwa



formy skalne

Już jako dzieciak, oglądając programy podróżnicze Tony Halika zakochałem się w Kapadocji. Bajkowy krajobraz, przedziwne i tajemnicze  formacje skalne i tajemnicze domy wykute w skałach - coś jak baśń z tysiąca i jednej nocy, może bajki o olbrzymach, a może mistycyzm średniowiecznych pustelników pobudzały wyobraźnie dzieciaka marzącego o przygodach.





Moje marzenia spełniły się podczas mojej drugiej wyprawy do Turcji. Wiedziałem, że odpoczywając w Alanii - Kapadocja będzie ( mimo trudów podróży) podstawowym elementem tureckiej przygody. Korzystając z usługi jednego z miejscowych biur podróży, z polskim przewodnikiem, ruszyliśmy w długą  i ciekawą trasę.  Nasz przewodnik Pani Bogusia ( mieszkająca na stałe w Alanii - cudowna kobieta) nie dała się nam nawet na chwilę zdrzemnąć opowiadając o Turcji, Turkach, historii i jej doświadczeniach z wieloletniego życia w Alanii.

Göreme
Göreme

Ortahisar
Ortahisar

wejście do kościoła
Wejście do kościoła

Odrobinę Historii
Kapadocja to kraina w środkowej Turcji w centralnej części Anatolii.
Kapadocja to kraina znana już w VI w. p.n.e. gdzie wymieniana była jako posiadłość królów perskich Dariusza Wielkiego i Kserksesa (funkcjonowała pod nazwą Katpatuka.  Według przekazów Herodota tereny te zamieszkiwali ludy Leucosyri (w tłumaczeniu biali Syryjczycy), a jednym z plemion byli Mascheńczycy wywodzący się od Mosocha starotestamentowego syna Jefeta (Księga Rodzaju i księga Ezechiela). Lud ten w średniowieczu uznawano za protoplastów Rusinów a nawet wszystkich Słowian, więc to chyba nasze pierwotne tereny.

Freski w kościele

kościół wykuty w skale
Jeden z kościołów

kaplica wykuta w skale


W Dziejach Apostolskich Kapadocjanie wymieniani są jako pierwszy lud, który usłyszał od Galilejczyków o dobrej nowinie czyli zmartwychwstaniu. I tak Kapadocja stała się jednym z najważniejszych ośrodków chrześcijaństwa oraz miejscem powstania idei życia klasztornego.

Freski w kościele

freski w kościele

freski w kościele

Kapadocja już za czasów imperium rzymskiego była mekką uciekających przed prześladowaniami chrześcijan. W okresie III - VI wieki działali tu tzw. kapadoccy ojcowie Bazyli i Grzegorz z Nyssy. Na tym terenie powstało nawet około tysiąca kościołów i monastyrów. Wiele z nich (ok. 300) w dobrym stanie zachowało się do dnia dzisiejszego. Z racji małego dostępu światła freski cieszą oko do dzisiaj. Mimo, że twarze świętych na freskach zostały zniszczone podczas najazdów muzułmanów, którzy  zgodnie z koranem mają zakaz dokumentowania twarzy, a kościoły w częściowej ruinie po trzęsieniach ziemi, to i tak są wspaniałym świadectwem świetności tego regionu. Dzisiaj większość tych obiektów  znajduje się w prywatnych rękach i nie do wszystkich jest dostęp - a chciało by się ogarnąć każdy.  Spacerując wśród tych skalnych świątyń i domów dostrzegamy, że to nie zwiedzanie tylko metafizyka która jest wszędzie obecna i wyczuwalna.





Teraz wiem, że do Kapadocji należy się wybrać na własną rękę, a nie na dwudniowy wypad wycieczkowy. Będąc tutaj tylko liznąłem uroku tego miejsca. Wszedłem tylko do jednego kościoła ( pewnie tego gdzie wstęp był najtańszy), a nie do tych najciekawszych. Nie poszwendałem się po mieście pośród skalnych domostw, knajpek, sklepików.   Wspaniałe miasto  Ortahisar ( wpisane na listę Światowego dziedzictwa UNESCO) i Göreme widziałem tylko z okien autokaru. To zdecydowanie za mało i za krótko na tak wspaniałe miejsce - ale taki jest urok bycia turystą a nie podróżnikiem.


Tańczący Derwisze
Tańczący Derwisze
 

domy w skałach


Zapraszam na kolejne odcinki o   Kapadocji

Więcej zdjęć zobaczycie na moim
     fanpage na fecebuku https://www.facebook.com/fascynujacepodroze/
 By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.

Artykuły o Turcji dostępne na blogu

4 komentarze:

  1. To miejsce marzy mi się od dawna, w tym roku planuje po raz kolejny wybrać się do Turcji i mam nadzieje z e w końcu dojdę do Kapadocji

    OdpowiedzUsuń
  2. Ale tam pięknie! Nigdy nie ciągnęło mnie do Turcji i jakoś nie interesował mnie ten kraj. Ostatnio jednak wciąż przeglądam zdjęcia ze Stambułu, Kapadocji i myślę, że chyba warto się tam w końcu wybrać. Zobaczymy jak to będzie :)

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!