"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

STRZELNO - Piastowskim szlakiem, architektura i sztuka romańska........ moja miłość.



Teraz może trochę o Polsce


Jest takie miejsce z dala od głównych tras, nie do końca rozreklamowane w przewodnikach, do którego wracam zawsze bardzo chętnie i o którym mogę opowiadać godzinami...... jestem pod jego ogromnym wrażeniem, taka perełka najstarszej architektury w centrum Polski.



http://www.polskaniezwykla.pl/web/gallery/photo,148661.html




Jadąc z Warszawy w kierunku Poznania, Gniezna lub Bydgoszczy warto odbić na krótko i obejrzeć  w Strzelnie 
najwspanialszą w Polsce świątynię romańską.


 

To malutkie miasteczko bardzo, ale to bardzo Was zaskoczy i mam nadzieję, że zafascynuje. Będziecie się  dziwić, dlaczego taki cud architektury romańskiej z unikalnymi na świecie zabytkami jest tak mało znany.
 Powstanie Strzelna związane jest z osobą Piotra Włostowica, wojewody Bolesława Krzywoustego. To jego uważamy za fundatora tamtejszego kościoła. Najstarszą budowlą sakralną Strzelna jest kościół - rotunda świętego Prokopa -   największa w Polsce romańska świątynia zbudowana na planie koła i jedyna na świecie z czworokątnym prezbiterium. Kroniki Jana Długosza podają datę 16 marca 1133 jako dzień konsekracji kościoła.




W kościele przetrwało bardzo wiele romańskich elementów w tym kolumna niewiadomego pochodzenia, grobowiec i XII wieczna kropielnica. Niestety nie ma romańskiego tympanonu fundacyjnego kościoła z XII, znajduje się tam tylko  jego odlew, gdyż oryginał został zniszczony w 1945 roku przez Niemców którzy usiłowali wysadzić kościół. 


http://www.drzwiwewnetrzne.org.pl/2013/09/29/
http://bankzdjec.net/strzelno.php


























Tuż obok rotundy znajduje się Kościół Św. Trójcy i Najświętszej Marii Panny. Budowę świątyni ukończono w 1216 r. Niestety nie dostrzeżemy tego oglądając kościół tylko od zewnątrz. Jego wielokrotne przebudowy, szczególnie w  okresie baroku spaskudziły kompletnie to wspaniałe dzieło romańskich architektów.


http://www.ostrowiecnr1.pl/zdjecie/Kosciol-pw-Swietej-Trojcy-I-NMP-w-Strzelnie/ 


ale nie zrażajcie się.....cholernie warto wejść do środka. I mimo zamkniętych wszystkich drzwi nie jest to wcale trudne. 

Osobiście niewiele pochlebnych opinii mogę wyrazić o księżach którzy mają pod swoją władzą wspaniałe zabytki polskiej architektury sakralnej......ale proboszcz tej parafii był to cudowny człowiek o ogromnej wiedzy i olbrzymiej pasji związanej z kościołami którymi zarządza. Z chęcią oprowadził nas po oby świątyniach ( nie wspominając ani razu o zapłacie) pokazał wszystko co było do pokazania ...a nawet więcej....i opowiadał tak ciekawie że zaciekawił mojego (wtedy 12 letniego ) syna, który jak każdy facet w tym wieku był cholernie wymagającym malkontentem.

Nie chcę zanudzać Was szczegółami architektonicznymi bo chyba to nie o to chodzi....wspomnę tylko że Kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Maryi Panny w Strzelnie jest trójnawową bazylika z transeptem i zamkniętym apsydą prezbiterium 

tympanon fundacyjny

.....brzmi to mądrze ale znaczy mniej więcej tyle że zbudowana jest na planie krzyża. Kiedyś posiadała dwie wierze których pozostałości widoczne są na zewnątrz.


romańskie i gotyckie pozostałości na zewnątrz

fotki ...wiem... takie sobie ale jak w każdy długi weekend w polskim klimacie pogoda pozostawiała wiele do życzenia
syn zawsze wolał zdjęcia na których nie ma ludzi i chyba już wiem dlaczego.....ale niestety zdjęcia nie były robione cyfrówką i trzeba było oszczędzać kliszę

I teraz to co najciekawsze w Strzelińskim kościele

Wewnątrz zachowały się gotyckie sklepienia a podczas odnowy i re romanizacji kościoła odkryto jedyne w swoim rodzaju romańskie kolumny które należą do unikatowych tego typu zabytków na świecie .W Europie znajdują się tylko trzy kościoły posiadające tak cudowne i zapierające dech w piersiach biblijne opowieści wykute w skale. Oprócz  Strzelna kolumny takie można znaleźć tylko w Hiszpanii w Santiago de Compostela(w katedrze św. Jakuba) oraz we Włoszech, w Wenecji (w katedrze św. Marka). Kolumny przedstawiają personalizację cnót i przywar ludzkich. Dla niepiśmiennych wtedy ludzi była to jedyna zrozumiała forma przekazu treści biblijnych.











Wszystkich kolumn jest 7 w tym jedna z ornamentem śrubowym i jedna z roślinnym ...jednej dotąd nie odsłonięto

Oprócz kolumn można zobaczyć wspaniałe gotyckie sklepienia i freski już odkryte i odkrywane oraz tympanony fundacyjne: tympanon zwiastowania i północny z XII i XIII w




Warto odwiedzić kościelne muzeum o jeśli dobrze traficie ruchomy ołtarz relikwiami jest tam ich mnóstwo i robią wrażenie.....muzyczka i pojawiające się i znikające relikwie świętych (658 relikwii świętych i męczenników oraz relikwię Krzyża św.), najcenniejszą częścią ołtarza jest ogromny krucyfiks z gotycką figurą Chrystusa Ukrzyżowanego (ok. 1361 r.)

http://fotogeo.internet.pl/polska/maz-mazowieckie/polska/kpmkujawsko-pomorskie/strzelno-kosc-trojcy-swietej-oltarz-krzyza-swietego-zakryty-xviii-wieczna-za-16928
mógłbym jeszcze wiele pisać o tym cudownym i unikalnym miejscu ...ale po co ...mam nadzieję że pokazałem tyle,by zachęcić Was do odwiedzenia i zakochania się w tym dziele naszych przodków. Zachwycicie się proboszczem, człowiekiem wielkich pasji, życzliwym i chętnym do przekazania swojej wiedzy i zarażenia pasją.

Warto też obejrzeć najbliższą okolicę ....w odległości kilkunastu kilometrów mamy kolejne romańskie zabytki , perły najstarszej zachowanej piastowskiej architektury polskiej w Mogilnie, Kruszwicy i Trzemesznie ,to rzut beretem a wspomnień nikt nam nie odbierze


Mogilno
http://www.visitkujawsko-pomorskie.pl/mogilno,178,2,526.html
Kruszwica
http://www.polskieszlaki.pl/kruszwica.html
Trzemeszno
http://www.trzemeszno.pl/glowne-zabytki.html

A dalej to już kilka kilometrów do Gniezna, Biskupina , Poznania czy Ostrowa Tumskiego, ale o tym za jakiś czas 

Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!