"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Rumunia - Bran czy na pewno zamek Draculi ?



Transylwania, zamek Draculi
Stokerowska siedziba Drakuli

Jedną z największych atrakcji turystycznych Rumunii, a w szczególności Transylwanii jest zamek Bran - mroczna twierdza na skalnym urwisku. Zamek położony na granicy Siedmiogrodu i Wołoszczyzny zasłynął jako twierdza Draculi ( Vlada Palownika) i ściąga setki tysięcy turystów, chcących odkryć tajemnice i posmakować historii słynnego Draculi - wampira czy księcia  (to mogliście ocenić sami w poprzednim felietonie).
Wlad nigdy nie przebywał na zamku w Branie - no może (nie jest to w pełni udokumentowane) był kilka dni więźniem tej twierdzy, ale turystom to nie przeszkadza, ciągną tu by poczuć wampirzy urok okolicy tak szczegółowo opisany przez Brama Stokera.



dziedziniec

zamek

wieża

Bran leży Siedmiogrodzie  13 km od pięknego Braszowa, o którym jeszcze opowiem. Była to  wybudowana w XIV w przez króla Węgier twierdza graniczna  łącząca Siedmiogród z Wołoszczyzną.  Pierwszą drewnianą warownię na 60 m skale wybudowali w 1212 r Krzyżacy, którzy sprawowali nadzór nad granicą z Wołoszczyzną. W XIV w. zamek przejęli Sasi ( osadnicy niemieccy sprowadzeni na tereny Węgier w XII w. przez króla Gejzę II celem zasiedlenia kresów państwa węgierskiego). Po spaleniu zamku przez Turków w 1377 r. król Ludwik Węgierski zezwolił Sasom z Braszowa na odbudowę zamku jako twierdzy granicznej i celnej na granicy z Wołoszczyzną. Twierdzę wybudowano z cegły w stylu gotyckim.

wnętrze

skarpa zamkowa

dziedziniec, studnia

Bran był wielokrotnie oblegany przez Turków a i Vlad Palownik, który nienawidził osadników saskich, podchodził pod zamek  (Sasi  odwzajemniali to uczucie do Vlada i tak na prawdę to dzięki nim, pokutuje mit o księciu nabijającym na pal, pijącym krew i zjadającym serca ludzkie). Sasi, którym Vlad nie zezwalał wstępu na Wołoszczyznę, dążyli do jego obalenia i osadzenia na tronie Dana II, syna hospodara Siedmiogrodu. Vlad Draculea za cichym przyzwoleniem Króla Węgier Michała Korwina wkroczył do Braszowa, spustoszył miasto i zabił Dana II. Nie oszczędził również Branu, którego odbudowę i rozbudowę ponownie w 1498 powierzono ponownie Sasom i oni pozostali w jego posiadaniu do 1848 r.

wnętrze

dziedziniec

Od XVI do XX w twierdza Bran funkcjonująca  jako punkt celny i obronny traciła i zyskiwała na swym znaczeniu,  podupadała i  miała okresy świetności. Po włączeniu Siedmiogrodu w skład Rumunii w 1918 r. zamek Bran przekazano w posiadanie królowej Marii żonie, króla Rumunii Ferdynanda II. Na jej polecenie zamek przebudowano na letnią rezydencję . Było to  ulubione miejsce jej pobytu, a zarazem twierdza, w której ukrywała się przed budzącym w niej odrazę królem i oaza sekretnych spotkań z kochankami.  Skądinąd bardzo ciekawa historia życia  władczyni, o której może jeszcze coś opowiem, bo była to bardzo nietuzinkowa postać.

insygnia koronacyjne
dziedziniec

zamek

Królowa przebudowała zamek : ze składu artylerii utworzyła kaplicę, z koszar uczyniła apartamenty królewskie, w studni wstawiono windę, która dowoziła do pięknego ogrodu u podnóża skały (60 m.). W okolicy zamku wybudowała elektrownię wodną dostarczającą prąd do zamku i okolicznych miejscowości.  Po śmierci królowej zamek odziedziczyła córka księżniczka Ileana, a w 1947 r komunistyczne władze Rumunii. Od 1956 r. zamek udostępniony do zwiedzania. Zamknięty jedynie w dniach pobytu księcia Dominika Habsburha, syna Ileany który w 2006 r. odzyskał zamek i wystawił go na sprzedaż.

kominek, wnętrza

gotyckie okna

wnętrza, biblioteka

Dzisiaj zamek to piękna twierdza na szycie, otoczona wspaniałym zielonym ogrodem. Ściągają tu tysiące turystów, by nacieszyć się jego pięknem, posmakować historii Draculi z powieści Brama Stokera i kupić na wielkim bazarze wokół zamku pamiątki związane z Draculą i Vladem Palownikiem
 ( Vladem Draculea, lub jak inni wolą Wladem Tepesem wspaniałym wołoskim Księciem). Większość to tandetne chińskie gadżety , ale można wypatrzeć ciekawe rękodzieło z drewna, haftowane ręcznie serwety i pościel i inne dzieła rąk ludzkich.

wnętrza

widok z ogrodu

dziedziniec

 Ja oprócz obowiązkowych, różnorodnych magnesów, polecam zakupić doskonałe rumuńskie owcze sery i smakowitą 70% palinkę nazywaną też śliwowicą, o wspaniałych najróżniejszych smakach (wyrób regionalny w dobrej cenie). Na szybkie danie proponuję Mititei (mici) mielone mięso z grila, a na deser przesmaczny cozonac (kozunak) ciasto zwijane na grilu, posypane orzechami  a wszystko popite miejscową śliwowicą, wrażenia smakowe, bezcenne i power do dalszej eksploracji Transylwanii.

ogród królowej

ogród królowej




Historia ekscentrycznej i kontrowersyjnej Królowej Marii i o jej pikantnych historiach w następnym odcinku

  • Maria królowa Rumunii pikantna historia władczyni







Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook https://www.facebook.com/fascynujacepodroze/
By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.













Zapraszam na artykuły o Rumunii



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!