Karnak
Moja miłość do Egiptu zaczęła się już w wieku dziecięcym - oto jako młodzik wymarzyłem sobie by zostać wielkim archeologiem, eksplorować piramidy i wydzierać pustyni nowe wielkie skarby starożytności. Odkrywać nieznane grobowce i mumie Królów, odkopywać świątynie i artefakty pozostałe po tej wielkiej cywilizacji.
Archeologiem zostać się nie udało, bo jak większość absolwentów archeologii nie chciałem być kustoszem w muzeum lub prezenterem pogody. Mnie pasjonowało bieganie ze szczoteczką, szpachelką, łopatą i chrzęst piachu w zębach. Ale pasja Indiany Jonesa choć raczej w formie turystycznej (czyli Indiana sprawny inaczej) pozostała. Jak przystało na erzac poszukiwacza przygód z wycieczką około 1000 autokarów, w asyście ochrony pojechałem do Luksoru.
Szczęśliwie jechaliśmy na początku peletonu. Po dotarciu na miejsce na parkingu z autokarów wysypały się tysiące turystów (wrażenia bezcenne), każdy w strachu, że przez ten tłum nie zrobi najpiękniejszych zdjęć w swoim życiu (sam na tle sfinksów, wspaniałych pomników i płaskorzeźb), że wszyscy zasłonią mu ten jedyny w swoim rodzaju widok.
Nic bardziej mylnego - na miejscu tłum się rozproszył i można było prawie w spokoju z otwartą z zachwytu buzią, podziwiać to wszystko co stworzyła ta wspaniała cywilizacja - Świątynię w Karnaku.
Tu niestety luzu nie widać, ale to jedyne zacienione miejsce |
Trochę historii
Karnak egipski Ipet-sut hieroglif
miasto w górnym Egipcie na wschodnim brzegu Nilu będące niegdyś częścią Teb. Budowa zespołu świątynnego poświęconego bogom tebańskim przeprowadzana była w okresie rządów wielu dynastii i trwała w tym miejscu ok 2000 lat. Stąd też po piramidach w Gizie jest to jedno z najpiękniejszych miejsc do odwiedzenia w Egipcie.
Najbardziej popularnym i okazałym zespołem świątynnym jest Świątynia Amona ( pozostałych z wycieczką raczej nie zwiedzicie a żal - to w gestii indywidualnych eksploracji). Budowa rozpoczęła się za panowania XII dynastii około 1991 r p.n.e. Najbardziej zasłużeni faraonowie w budowie tebańskich monumentów to Totmes I który wybudował najstarszą cześć Świątyni. Najwspanialsze i najbardziej okazałe budowle wznieśli Seti I i Ramzes II.
Każdy Faraon panujący po XII dynastii dokładał coś od siebie.
Meremptach uwiecznia swe zwycięstwa w płaskorzeźbach na ścianach Cachatte Court. Hatszepsut wzniosła wiele posągów i sanktuariów. Otoczenie kompleksu świątynnego murem należy do faraona Nektanebo I . Po upadku faraonów świątynia była niszczona przez najeźdźców i rozbierana jako źródło cegły mułowej.
Cała Świątynia Amun-re jest cudem architektonicznym i pozostawia niezapomniane wrażenia począwszy od alei sfinksów z głowami barana (baran był świętym zwierzęciem Amona) u stóp których znajdują się posągi faraona, przez obeliski ufundowane przez Hatszepsut po pomnik Ramzesa II u stóp którego stoi jego żona.
Karnak to wspaniałe obeliski, świątynie, okazałe kolumny i mury pokryte tysiącami wspaniałych płaskorzeźb ukazujących zwycięstwa władców, historie z życia Egiptu i mitologicznych bogów. Karnak to wspaniale zachowane malowidła w świątyniach i okazały pomnik skarabeusza wzniesiony przez Amenhotepa.
Zespół Świątynny znany był od zawsze, niszczony przez Kopów a potem islamskich fanatyków, rozbierany jako źródło cegły przez miejscową ludność. Odkopywanie, pierwsza rekonstrukcja i opis Świątyń rozpoczęła się w latach
1858-1860 i tak na prawdę trwa do dzisiaj. Wpisana w 1979 r na listę światowego dziedzictwa kultury UNESCO cieszy oko i chociaż na chwilę pozwala poczuć się prawie jak Indiana Jones ( prawie w tym przypadku czyni ogromną różnice).
Świątynia Amun-re ro jedyne miejsce w Luksorze które zobaczyłem, a jest tam o wiele więcej wspaniałych zabytków, wiele zespołów świątynnych, pomników - mam nadzieję je jeszcze kiedyś zobaczyć.
Zwiedzając nie zapomnijcie o nakryciu głowy - cienia tam niewiele
Świątynia Hatszepsut, dolina Królów, Kolosy Memnona w następnych odcinkach - zapraszam
Posty o Egipcie
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz