"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Bolczów zamek - wspaniała warownia

"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"
                                                                                                           Colette


Zamek Bolczów


zamek bolczów


Janowice Wielkie małe urocze miasteczko niedaleko od Jeleniej Góry. Buszując po Sudetach warto je na chwilę odwiedzić. Spokojne, ciche z jedyną w Polsce najdłuższą zabytkową aleją jarząbu szwedzkiego, nastrojowo i spokojnie.


Janowice Wielkie
Pomnik przyrody aleja jarząbu szwedzkiego

Janowice wielkie pałac
Janowice Wielkie pałac

Wszędzie pięknie kwitnące rododendrony w najróżniejszych barwach (polecam wizytę wiosną) i rzeka Bóbr uznawana za jedną z najpiękniejszych na tym terenie.
Tuż obok centrum droga na zamek.  Wspaniałe, zadbane ruiny wielkiej piastowskiej twierdzy Bolczów z których rozciąga się cudowny widok na Sudety i Śnieżkę. Droga na zamek to droga na szczyt 561 m n.p.m. góry. Wspinamy się tam około 3 kilometry po średnio trudnej trasie, wśród wspaniałej dzikiej roślinności, górskich strumieni z krystalicznie czystą wodą.

sydety
droga na zamek

sydety


sydety
nie zawsze było łatwo
sydety

Zakładamy dobre buty, nie koniecznie trekingi i w drogę. Trasa nie wymaga specjalnej kondycji, ale mnie palaczowi chwilami powietrza w płucach brakowało. Wszystkie trudy rekompensują doskonałe sudeckie krajobrazy. Wszelki trud wynagrodzi nam wbudowany w skały zamek.


zamek bolczów

zamek bolczówzamek bolczów


Ktoś powie ruiny, owszem ale zachwycają swoim rozmachem i kunsztem średniowiecznych budowniczych. Zamek kiedyś ogromny i  warowny, dzisiaj trochę zapomniany i pomijany przez turystów - a szkoda

zamek bolczów


zamek bolczów

zamek bolczów


Historia zamku rozpoczyna się od roku ok. 1375  kiedy to dworzanin Bolka II , Clericus Boltze buduje pierwszy zamek chroniący szlaków kupieckich. Ród Bolzów, którego rodową siedzibą stał się zamek sympatyzował z husytami i nie stronił od napadów na przejeżdzających kupców stając się gniazdem miejscowych raubitierów (rycerzy rozbójników). W XV w zamek został zniszczony podczas walk wrocławskich i świdnickich mieszczan z husytami.

zamek bolczów


zamek bolczów


zamek bolczów

Około 1518 roku zamek odbudowuje Dippold von Barghaus który stawia dziedziniec, wieżę obronną na murach buduje strzelnice wbudowując wszystko w skały, co dodatkowo wzmacniało walory obronne zamku. Bolczów wielokrotnie zmieniał właścicieli, którzy rozbudowywali zamek podnosząc jego walory obronne. w latach 1520-1550 dobudowano wysunięty przed wieżę bramną kamienny mur, zbudowano basteję i suchą fosę.

zamek bolczów

zamek bolczów
krótki odpoczynek naszych pań
i chwila na wiosenną opaleniznę

zamek bolczów

zamek bolczów


W 1645 r podczas wojny trzydziestoletniej zamek został zajęty przez Szwedów którzy opuszczając,  podpalili go i tak na prawdę od tego momentu Bolczów pozostaje w ruinie. O miejscu tym przypomniano sobie w połowie XIX w kiedy to popularna zrobiła się turystyka.

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów


W 1824 r. na zamku gościł Fryderyk Wilhelm III (król Pruski)
Z inicjatywy hrabiego Stolberg-Welnigerode w 1848 r. zamek poddano pracom rekonstruktorskim, wybudowano na jego terenie gospodę w stylu szwajcarskim, która po wojnie została przekształcona w schronisko turystyczne, które z czasem popadło w ruinę, Podczas prac konserwatorskich w latach 60-tych  rozebrano schronisko i zabezpieczono mury zamczyska.

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów

zamek bolczów


Dzisiaj pozostałości tej wspaniałej warowni należą do Lasów Państwowych, oddany w użytkowanie Stowarzyszeniu "Mieszkańcy Gminie" z Mniszkowa. Na zamku Bilczów pierwszy raz byłem w latach 80. Było to zaniedbane zamczysko gęsto porośnięte lasem, gdzie tylko uważni mogli dostrzec resztki dawnej świetności. Dzisiaj to zadbane ruiny, które gwarantują eksplorerom wspaniałe doznania, i niezapomniane widoki z baszt, wież i murów zamczyska.
Koneserom historii zamków polskich polecam stronę "Zamki i Warownie" wspaniale i profesjonalnie opracowana strona z której korzystam by niczego podczas moich eskapad nie pominąć.

Widok z zamku

sydety

sydety

sydety

sydety
                          W ramach 3 dniowego weekendu warto zobaczyć w tym regionie 


Zamek Świny
Zamek Bolków
Zamek Książ
Zamek Czocha
Zamek Karpniki

o zamkach tych jeszcze opowiem


Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!