"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Egipt - Dolina Królów - Świątynia HatszepsutŚwiątynia Królowej Hatszepsut


Dolina królów

dolina królów
Posągi Hatszepsut przy wejściu do sanktuarium
Opowieść o mieście umarłych leżącym na zachodnim brzegu Nilu n w Tebach zachodnich zacznę ze względów patriotycznych od Świątyni Królowej Hatszepsut. https://pl.pinterest.com/pin/573927546238953742/
dolina królów

Hatszepsut władczyni Starożytnego Egiptu, kobieta faraon  XVIII dynastii Nowego Państwa, panująca prawdopodobnie w latach 1503 -1484 r p.n.e.
Królowa była córką Totmesa I i królowej Ahmes. Już w czasach panowania Totmesa I aktywnie pomagała mu w rządach, więc po jego śmierci intensywnie zaczęła ubiegać się o sukcesję poślubiając przyrodniego brata Totmesa II. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hatszepsut

http://ambergallery.net/index.php?p386,hatszepsut-idolina królów, posągi Hatszebsut
Posągi Hatszepsut 
Po śmierci męża w imieniu małoletniego Totmesa III objęła regencję, a w kilka lat później ogłosiła się faraonem powołując się  na uprzednie współrządzeniem z ojcem. Dodatkowymi argumentami mającymi świadczyć o jej świętości i prawie do władzy był podany przez nią argument, że nie była córką nałożnicy jak Totmes II i III . Najważniejszym choć mało logicznym argumentem potwierdzającym jej boskość była wykreowana opowieść jakoby Bóg Amon (jeden z najważniejszych bogów Egiptu ) wstąpił w jej ojca  i począł współżyjąc z Ahmes począł Hatszepsut czyli jak mówiła o sobie "Boską Małżonkę Amona" . Powiecie naciągane - owszem ale nikt tego nie mógł zweryfikować bo dla bezpieczeństwa przegnała z pałacu dworzan i obsadziła go swymi poplecznikami. 

dolina królów

dolina królów

dolina królów

dolina królów
widok na pierwszy taras
Dla potwierdzenia swej władzy przedstawiała się jako muskularny mężczyzna w nemesie z kobrą i brodą jako atrybut faraona. Jej rządy zaowocowały dla Egiptu bogactwem i pokojem. Była wielkim budowniczym egipskich świątyń, obelisków i pomników. Niestety po jej śmierci Totmes III postanowił wymazać ją z kart historii Egiptu niszcząc jej posągi, wymazując kartusze i i wzmianki o Królowej. 

dolina królów
dolny taras w tle tzw Dom Michałowskiego czyli polska misja archeologiczna
dolina królów

dolina królów

Świątynia grobowa Hatszepsut
Najwspanialszym architektonicznym dziełem Królowej obok Czerwonej Kaplicy w Karnaku była jej Świątynia Grobowa której architektem był Senenmut zaufany (złośliwi twierdzą, że i jej kochanek ) Hatszepsut pochodzący z plebejskiej rodziny i obdarzony przez Królową wieloma zaszczytami i tytułami.

dolina królów

dolina królów

dolina królów

dolina królów
Wejście do wykutej w litej skale Świątyni
dolina królów

dolina królów

Świątynia  zwana "Świątynią Milionów Lat "zbudowana i wykuta u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari składa się z trzech położonych kaskadowo tarasów połączonych rampami. Świątynia to niezliczone posągi bogów, kolumny obeliski i malowidła. Na trzecim najwyższym tarasie znajduje się wykuta w skale Komora Ogrodzenia Hatszepsut i jej ojca Totmesa I 

dolina królów , miasto umarłych
na zboczach góry mniejsze skalne grobowce

dolina królów, miasto umarłych

dolina królów, miasto umarłuch


Najniższy taras wykuty w litej skale na którym znajdował się ogród z drzewami mirrowymi i fontannami, kolumnadą na tyłach, której polichromowane reliefy przedstawiające sceny z życia królowej. Na drugim tarasie umieszczono  najważniejsze zasługi i wydarzenia z panowania. Trzeci taras to posągi i Hatszepsut jako Faraona, posągi bogów i  Świątynia, kaplica, sanktuarium  skalne w którym kapłan odprawiał obrzędy ku czci Królowej, gdzie znajdował się sarkofag Hatszepsut i Totmesa I 

dolina królów, miasto umarłych, teby zachodnie

dolina królów, miasto umarłych, teby zachodnie

dolina królów, posąg Horusa
posąg Horusa
Mumia Hatszepsut została zidentyfikowana przez wspaniałego i nie mniej kontrowersyjnego  Egiptologa i strażnika  Najwyższej Rady Starożytności Zahi Hawass.  W 2007 roku ogłosił on, że jedna z  2 mumii odnalezionych w 1903 r. w grobowcu Sitre ( niani Hatszepsut ) należy do Królowej. Dowodem była urna kanopska z kartuszem Hatszepsut ( odnaleziona w 1881 r. w skrytce mumii królewskich) w której oprócz zmumifikowanej wątroby znajdował się złamany ząb trzonowy. Badania DNA i tomografu wykazały, że pasuje do mumii odnalezionej w grobowcu Sitre.

dolina królów

dolina królów , posągi HatszepsutRekonstrukcja Świątyni prowadzona jest od 1961 r przez polską misję archeologiczną pod pierwszym kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego . Obok nekropoli znajduje się tzw. dom Michałowskiego. Świątynia udostępniona do zwiedzania od 2007 r zachwyca swym pięknem.

 Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook


skały górujące nad Świątynią
http://www.pryzmat.pwr.edu.pl/badania/84
wnętrze sanktuarium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!