"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Dracula - Wołoski książę czy Stokerowski wampir ?




Transylwanię w Rumunii odwiedzają miliony turystów z całego świata ze względu na historię księcia Draculi z powieści Brama Stokera, który historię najsławniejszego wampira umieścił właśnie w rumuńskim Siedmiogrodzie. Zafascynowany relacjami podróżników, o istniejących w Europie wschodniej mitach i wierze w martwych pijących krew, strzygach (strigoi i moroi wiara ta funkcjonuje do dnia dzisiejszego i zdarzają się ekshumacje zwłok po to by odciąć im głowy i spalić serce)  ), napisał znaną wszystkim powieść "Dracula"




Choć Stoker prawdopodobnie nigdy nie odwiedził Transylwanii, zafascynowały go mity, ryciny i zdjęcia pięknych karpackich zamków, przełęczy i mrocznych przepaści.  Pisząc swą sławną powieść, podobno nawet nie znał historii Wołoskiego księcia Vlada Tepesa znanego też pod imieniem Vlada Draculea lub Vlad Palownik, a tylko zapożyczył jego imię. Choć kilka epizodów  zawartych w powieści zgadza się z historią życia Vlada Tepesa, to tak na prawdę nie wiemy, czy to studiowanie historii przez Brama Stokera, czy tylko literacki przypadek. Jedno jest pewne - miasta związane z życiem i mitami Draculi odwiedza rocznie ponad milion turystów z całego świata, nakręcając tandetny biznes wampiryczno-magnesowy. To nie zarzut, to marketing pozwalający zarabiać miejscowej ludności i jednocześnie zachęcać świat do odwiedzania tego pięknego kraju.
Zamek
Bran miasto kojarzone z historią Stokerowskiego Draculi
Dom Draculi
Dom rodzinny Vlada w Sighisoara

Vlad III Palownik (Vlad Tepes lub Draculea) urodził się w 1431 w  Sighisoarze w Siedmiodrodzie jako syn hospodara Wołoskiego Vlada II Diabła.  Ojciec należał do Zakonu Smoka powołanego przez Zygmunta Luksemburskiego dla obrony chrześcijaństwa przed Turkami.  Ojciec nosił przydomek Draco - smok przekształcone nie-wiedzieć czemu w Dracul - diabeł. Od przydomka ojca Vlad Palownik zawdzięcza swój przydomek. Jako dziecko wraz z ojcem i bratem dostał się do niewoli Osmańskiej w której pozostał jako zakładnik lojalności ojca wobec sułtana Murada II.  Jako zakładnik, na dworze sułtana został wykształcony i poznał tajniki sztuki wojskowej i walki szkoląc się około 8 lat wśród Janczarów. Po śmierci swojego ojca i brata, którzy zostali zdradzeni rzez swych bojarów i zamordowani został przez Sułtana osadzony na tronie Wołoskim.

Brama
Sighisoara

kościół
Sighisoara

brama
Sighisoara

mury miejskie
Sighisoara

Swe panowanie rozpoczął od  zemsty na nielojalnych bojarach, którzy zamordowali ojca i brata. w 1457 r. zaprosił ich na ucztę wielkanocną, do swojego zamku w Targoviste. Część bojarów przybyłych wraz z rodzinami nakazał od razu wbić na pal wzdłuż drogi prowadzącej na zamek. Część najsilniejszych, pieszo pognał (200 km przez góry)do kolejnej twierdzy Poenari by dokończyli budowę zamku. Rządy Vlada oscylowały pomiędzy konfliktem z Sasami panującymi w Siedmiogrodzie, umiarkowanym spokojem między Imperium Osmańskim i Węgrami rządzonymi przez Macieja Korwina. Po spustoszeniu Branu i straceniu hospodara Dana II został tak znienawidzony przez Sasów, że po europie rozpowszechnili opinię, o potworze Vladzie, który pije ludzką krew, żywi się ludzkim mięsem i dla przyjemności nabija ludzi na pal.


Ruiny Targoviste
źródło: http://www.mydracula.com/targoviste.html
Zamek Targoviste
źródło: http://madaboutjourney.blogspot.com/2014/05/rumunia-10092013-targoviste-wieza.html
Gdy Vlad umocnił się na tronie Wołoskim odmówił płacenia Turkom daniny, co naraziło go na wyprawę sułtana Mehmeda II Zdobywcy. W 1461 r do Targoviste przybył posłaniec sułtana którego Vlad wraz z jego armią rozbitą na granicy nakazał wbić na pal. Pozyskawszy w ten sposób mundury tureckie nękał wojną partyzancką armię sułtana. Walki toczyły się nie tylko w oparciu o wojsko ale także broń biologiczną - zatrute studnie, rzeki i żywność podsyłał wrogowi ludzi chorych na groźne w tamtych czasach choroby. Podczas walk i partyzantki pojmał bardzo wielu jeńców, których Sułtan Mehmed II uderzając na Targovistę
zobaczył powbijanych na pal. Szpaler pali (w historii nazywany lasem pali) podobno był podobno szeroki na kilometr i długi na 3 km( podania głoszą, że na wysokich palach znalazło się 20.ooo jeńców. Koszmarny widok i fetor rozkładających się ciał spowodował, że sułtan wycofał się z oblegania Targoviste. W wiele lat później tutaj rozstrzelano Słońce Karpat (Ceausescu) i jego żonę.

Ruiny Poenari
źródło: https://pl.wikipedia.org/

Zamek Vlada Draculea w Poenari
źródło:http://hephiklisreport.com/2016/12/08/romania-poenari-the-real-castle-of-vlad-dracula/

























W późniejszych latach rządów zdradzony przez sojuszników i bojarów, nękany przez Sasów i Turków został w 1476 r skrytobójczo zamordowany, lub jak twierdzą inny raniony przypadkowo przez swojego żołnierza. Jego  zakonserwowana w miodzie głowa została przesłana sułtanowi do Stambułu, a ciało pochowano w monastyrze Snagov znajdującym się na wyspie. Podobno w klasztorze tym znajdowało się ciało, bez głowy, człowieka z bogatego rodu (świadczyć mogą o tym odnalezione w grobowcu artefakty) - niestety szkielet zaginął podczas wojny i nie jest udokumentowane, że to było miejsce spoczynku tego wielkiego Wołoskiego księcia.

Monastyr Snagov
źródło: http://skycapnews.com/got-dracula-snagov-monastery-does/

Prawdopodobny grób Vlada
źródło: https://pl.pinterest.com/pin/570972058979818345/?lp=true
https://www.viaggiaescopri.it/snagov-romania-conte-vlad/

źródło: http://www.travelin.pl/top/sladami-drakuli-w-rumunii/wyspa-snagov
W czasach gdy żył Vlad, Sasowie rozpowszechnili po całej Europie ryciny
( takie współczesne nam komiksy), w których uczynili z księcia potwora, by w ten sposób splamić jego dobre imię, doprowadzić do detronizacji i uwięzienia. Ten mit o Vladzie Tepesu pokutuje do dzisiaj, a tak na prawdę był to wielki władca umacniający chrześcijaństwo i ograniczającym ekspansję i władzę imperium Osmańskiego.



Dzisiaj Vlad Palownik Draculea stał się popkulturową postacią na koszulkach i magnesach, znaną tylko z krwawo sprawowanych rządów, powieści Stokera i filmów o słynnym wampirze.






Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook https://www.facebook.com/fascynujacepodroze/ By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.

Z serii Rumunia ukazały się:









W następnych odcinkach
  • Alba Iulia królewskie miasto
  • Sibiu i oczy miasta
  • Braszow turystyczna mekka czynna do 11 pm
  • Sighisoara narodziny Draculi
  • Kluż-Napoka 
  • Rasnov chłopska twierdza
  • Targu Mures
  • Turda rumuńska Wieliczka
















4 komentarze:

  1. Ciekawe zainteresowanie, podziwiam <3
    Ja mam za sobą wiele podróży, ale jakoś niechętnie zwiedzam zabytki itd. :) Byćmoże przez kiepskich przewodników.
    Zapraszam do siebie: http://rooksiii.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Ja uwielbiam zwiedzać i staram się do tego dobrze przygotować - mam nadzieję, że ten mój blog innym to ułatwi

      Usuń
  2. sporo już na ten temat czytałam i baaardzo żałuję, że ciągle nie udało nam się tam dotrzeć. ;) ale może w te wakacje wreszcie się uda, bo Rumunia jest świetna. ;) a historia Vlada mnie absolutnie fascynuje. :)
    pozdrawiam serdecznie.
    https://poprostumadusia.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rumunia to wspaniałe kontrast i przyjaźni ludzie, a co do Vlada, to im więcej o nim wiem i czytam, tym bardziej mnie fascynuje i zachwyca.

      Usuń

Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!