"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Maroko przydatne informacje i radyMaroko, Marakesz

Maroko wspaniały kraj północno zachodniej Afryki gdzie odnajdziecie niepowtarzalne zabytki, ciekawą przyrodę z jej endemicznymi roślinami, kozy na drzewach, gościnnych ludzi, cudowne plaże i wspaniały wypoczynek.


Maroko, Esauira


Maroko, Esauira

Maroko położone nad Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim znane od IV w p.n.e. jako siedziba koczowniczych plemion berberyjskich zwane Państwem Mauretańskim. Po upadku Kartaginy przejęte przez Rzymian potem na krótko przez Bizancjum, by ostatecznie stać się państwem Maghrebu pod rządami arabskich i berberyjskich dynastii.

Maroko

Maroko, Agdir


Maroko, Marakesz

Ścierały się tu wpływy kolonialne w szczególności francuskie. Ostatecznie w 1956 r odzyskuje niepodległość i rządzone jest przez króla Muhammada VI. Mimo, że Maroko jest państwem islamskim królowa w przeciwieństwie do większości kobiet w kraju nie zakrywa głowy i wraz z królem demonstrują swoją pro europejskość. Maroko wystąpiło o członkostwo w Unii - jest państwem stowarzyszonym.

Maroko, Marakesz
Marakesz
Maroko, Marakesz

Maroko, Marakesz

Tak na prawdę by poczuć klimat Maroka należy się do niego wybrać minimum dwa razy. Pierwszy raz na wypoczynek, drugi raz, na wycieczkę objazdową. Podczas wypoczynku w Agadirze można zwiedzić Marakesz, Essaouirę, Czerwoną Twierdzę i oczywiście dobrze wypocząć nad oceanem. Podczas wycieczki objazdowej zwiedzimy Rabat, Casablankę, Fez i Meknes. My niestety byliśmy tylko na wypoczynku, więc kolejny wyjazd w planach.
W kolejnych odcinkach opowiem o Marakeszu, Essaouirze i Agadirze.

Maroko, Esauira
Essaouira

Maroko, Marakesz

Maroko, Marakesz

Maroko


Maroko to jedyne miejsce na świecie gdzie występują endemiczne drzewa arganowe. Ich olej jest jednym z najdroższych na świecie, więc warto go tutaj kupić - jest znacznie tańszy, ale niestety bardzo często podrabiany, więc raczej odradzam zakupy na bazarach i w bardzo okazyjnej cenie. Ze względu na ręczny sposób wytwarzania nie jest on tani, więc warto poznać zaufane źródła, by nie kupić zwykłej oliwy z małym dodatkiem zapachowym. Warto kupić wyroby z arganowca: mydła, balsamy i inne specyfiki. Te możemy kupić na bazarach bo wytwarzane na naszych oczach.

Maroko
Tylko w Maroku zobaczycie kozy na drzewach Arganowca

Maroko


Maroko, Esauira


Maroko to poza nielicznymi zbiornikami wody kraj raczej mało zielony. Wszędzie widać koryta wyschniętych rzek, wokół których szczątkowa roślinność. Zielone są tylko miasta i oazy.


Maroko

Maroko
podobno to rzeka


Maroko
nie tylko my- kozy też uwielbiają owoce arganowca

W Maroku nie ma prywatnych plaż, więc wokół hoteli plażuje wielu Marokańczyków, którzy chętnie zapraszają turystów do wspólnych zabaw, gry w piłkę, są bardzo życzliwi i uprzejmi.


Maroko, Agdir

Maroko, Agdir


Maroko, Agdir


Spróbujcie kuchni marokańskiej. Wspaniałe  i świetnie przysądzone ryby i owoce morza w portowych knajpkach i marinie. W miejskich knajpkach doskonały kuskus i tażin drobiowy, barani lub wołowy, doskonale doprawiony miejscowymi przyprawami, które warto kupić na bazarze. Na koniec zapijcie to mocną i słodką marokańską miętą - wspaniale orzeźwia.

Maroko, Esauira

Maroko
Naczynia do gotowania tażinu


Maroko, Marakesz

Pamiątki to piękna ręcznie robiona metaloplastyka: ażurowe lampy, świeczniki, talerze. Kolorowe wyroby garncarskie. Biżuteria srebrna, mosiężna i gliniana z berberyjskimi motywami.Wyroby ze skóry i najróżniejszych materiałów.


Maroko

Maroko, Esauira


Maroko, Agdir


Jeszcze jedna praktyczna rada.....bądźcie ostrożni w robieniu zdjęć w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów rządowych w szczególności należących do rodziny królewskiej. Marokańskie służby specjalne bardzo tego nie lubią i skrzętnie pilnują by nikt się nie zbliżał i fotografował.


Maroko, Agdir
Zamek Króla lepiej oglądać z bezpiecznej odległości w okolicę przynajmniej kilometra nie wolno się zbliżać

I jeszcze wzmianka o klimacie. Jadąc do Maroka mieliśmy nadzieję na wspaniały zwrotnikowy upał piękne słońce i przyszło rozczarowanie. Wpadliśmy tam na dwa tygodnie na przełomie czerwca i lipca. Owszem w Maroko jest piękne słońce i upał, ale nie dotyczy to Agadiru. Tutaj praktycznie nie widzieliśmy słońca. Agadir kończy się górami atlas i wilgoć idąca znad oceanu zatrzymuje się na górach powodując delikatną mgłę, przez którą przebijają promienie słońca.

TAK WYGLĄDAŁ PRAWIE KAŻDY DZIEŃ W AGAD IŻE
Maroko, Agdir
Dodaj napis

Maroko, Agdir

Maroko, Agdir
Wbrew pozorom nie zapowiada się na burzę

Maroko, Agdir
Wieczory i ranki w środku lata w Agadirze

Do 10.oo i po 20.oo temperatury umiarkowane (nasze panie chodziły w szalach, sweterkach). W ciągu dnia raczej upału nie było co niestety nam nie odpowiadało. Już kilkanaście kilometrów od Agadiru wspaniałe słońce i prawie 40 stopni w MARAKESZU ŻAR Z NIEBA - jak dla nas raj, a w  Agadirze jak w horrorze - ożeźwiająca mgiełka snująca się po plaży, depresyjnie - dla tego nigdy więcej do tego kurortu na wypoczynek nie planujemy wrócić.  Ze względu na klimat większość gości Agadiri to rodziny z małymi dziećmi i osoby w zaawansowanym wieku.

To nie wakacje nad Bałykiem
 By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. 
Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.

Z serii Maroko ukazały się:

Zainteresowanych podróżą do Maroka, ale nie typowo leżakową, ale bardziej surwiwalową, z pakietem przygód, poznaniem pustyni, życia Berberów i prawdziwie marokańskiego klimatu zapraszam do kontaktu z grupą pasjonatów Polaków, Marokańczyków, którzy nie wedle programu, a wedle toczącego się życia na miejscu i spontanicznych decyzji rozkochają Cię w Maroko. To Ania (z berberyjska ( Malika) z przyjaciółmi zorganizuje Ci Maroko marzeń i przygód : +43 68181162057,      e-mali : tinire-inspiration@gmail.com
  www.tinire-inspiration.com

To ich autorskie zdjęcia
A to kilka słów od Ani:

W języku berberyjskim „tinire” to pustynia. Pomimo ze Younes, mój partner tam się urodził i prowadzi wyprawy od 16 lat, a dla mnie już 3 lata jest domem, to i tak codziennie nas zachwyca i jest inspiracją dla formy prowadzenia naszych wypraw. A nasza forma podroży czy wypraw jest slowly Travel, zgodnie z Marokańskim powiedzeniem : " Wy macie zegarki a my mamy czas "

Co znaczy slowly Travel w naszym wykonaniu. Znaczy , że to nie będzie spring po Maroku i zwiedzanie w stresujący sposób, jak najwięcej miejsc, w jak najkrótszym czasie. Zamiast tego zobaczycie z bliska wszystko to, czego nie dostrzega się z okien autokarów i luksusowych hoteli – żywą przyrodę, codzienne życie mieszkańców i autentyczną egzotykę miejsc. Odkryjesz nowe urokliwe miejsca znane tylko wytrawnym turystom, odkryjesz nowe kultury. Poznasz z bliska kulturę i życie Berberów i nomadów, ludzi pustyni, którzy z gościnnością zaproszą Was do domu na tadżin i miętową herbatę. I to wszystko w rytmie marokańskiego życia , znaczy wolno.

Odkrywajac z nami pustynię, doświadczeni berberberyjscy przewodnicy ( i my z nimi ), przeprowadzą Was wielbłądzią karawaną między diunami Chigaga i Szebbi, jak i bardzo dziewiczych pustyniach, ktore można przekroczyć tylko pieszo bądź na wielbłądach. Zorganizują obozowisko z namiotami, pod niebem iskrzącym od gwiazd. Będziecie smakować miejscowych dań, upieczemy chleb w piasku, czekać będzie na Was również ognisko, przy którym posłuchacie żywej muzyki, wspólnie zagramy na bębnach, zatańczymy. Jest możliwość wdrapania se na najwyższą wydmę , 200 m.n.p.m jak i zjeżdżania z wydm na snowboardzie . Wśród piasków Sahary doświadczycie spokoju, którego szukaliście od dawna.
Namioty w naszych obozowiskach są wyposażone w wygodne łóżka, są również toalety i prysznice z ciepła woda.
Mamy doswiadczenie w wyprawach z dziecmi.

Jeśli będziecie chcieli spędzić jakiś czas w naszej Kasbah ( typowy berberyjski dom zbudowany z gliny ), to slowly Traveling oznacza , ze rano , kiedy obudza nas ptaszki wlatujące do naszej sypialni, po niespiesznym śniadaniu, wyruszymy na targ, by zrobić zakupy, siadami w pobliskiej kawiarence żeby napić się kawy i poobserwować życie wioski. Gotujemy na gazie ale i na ognisku, leniuchujemy w hamaku w ogrodzie, dzieci mogą nakarmić zwierzęta, idziemy na spacer po okolicy , do hammam, jak i również możemy zorganizować rożnego rodzaju wycieczki jednodniowe.
Wiele rzeczy dzieje się spontanicznie , jak tradycyjne wesele, na które nas zapraszają, bądź narodziny kotków albo baranka, także mogą nas spotkać rożne niespodzianki.

Równie chętnie jak po pustyni oprowadzimy was również po średniowiecznych cesarskich miastach, starożytnych rzymskich wykopaliskach, berberyjskich wioskach, po górach Atlas, kolorowych sukach. Organizujemy ze swoim zgranym Teamem i naszym kierowcą z licencją, wycieczki po całym Maroku, w rodzinnej atmosferze.

Jeżeli zechcecie, możemy i dla Was przygotować taką podróż. Przygoda na was czeka.

Więc Wy nie czekajcie – poznajcie tę przygodę, zobaczcie w szczegółach to, co mamy do zaoferowania. Zapraszamy do Maroka, zapraszamy na nasza ukochana Sahare.
Ania i Younes

+43 68181162057,               e-mali : tinire-inspiration@gmail.com

www.tinire-inspiration.com


Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!