"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Maroko przydatne informacje i radyMaroko

Maroko, MarakeszMaroko wspaniały kraj północno zachodniej Afryki gdzie odnajdziecie niepowtarzalne zabytki, ciekawą przyrodę z jej endemicznymi roślinami, kozy na drzewach, gościnnych ludzi, cudowne plaże i wspaniały wypoczynek
Maroko, Esauira
Maroko, EsauiraMaroko położone nad Morzem Śródziemnym i Oceanem Atlantyckim znane od IV w p.n.e. jako siedziba koczowniczych plemion berberyjskich zwane Państwem Mauretańskim. Po upadku Kartaginy przejęte przez Rzymian potem na krótko przez Bizancjum, by ostatecznie stać się państwem Maghrebu pod rządami arabskich i berberyjskich dynastii.

Maroko


Maroko, Agdir
Maroko, Marakesz


Ścierały się tu wpływy kolonialne w szczególności francuskie. Ostatecznie w 1956 r odzyskuje niepodległość i rządzone jest przez króla Muhammada VI. Mimo, że Maroko jest państwem islamskim królowa w przeciwieństwie do większości kobiet w kraju nie zakrywa głowy i wraz z królem demonstrują swoją pro europejskość. Maroko wystąpiło o członkostwo w Unii - jest państwem stowarzyszonym.

Maroko, Marakesz
Marakesz

Maroko, Marakesz


Maroko, Marakesz


Tak na prawdę by poczuć klimat Maroka należy się do niego wybrać minimum dwa razy. Pierwszy raz na wypoczynek, drugi raz, na wycieczkę objazdową. Podczas wypoczynku w Agadirze można zwiedzić Marakesz, Essaouirę, Czerwoną Twierdzę i oczywiście dobrze wypocząć nad oceanem. Podczas wycieczki objazdowej zwiedzimy Rabat, Casablankę, Fez i Meknes. My niestety byliśmy tylko na wypoczynku, więc kolejny wyjazd w planach.
W kolejnych odcinkach opowiem o Marakeszu, Essaouirze i Agadirze.

Maroko, Esauira
Essaouira

Maroko, Marakesz

Maroko, Marakesz


Maroko


Maroko to jedyne miejsce na świecie gdzie występują endemiczne drzewa arganowe. Ich olej jest jednym z najdroższych na świecie, więc warto go tutaj kupić - jest znacznie tańszy, ale niestety bardzo często podrabiany, więc raczej odradzam zakupy na bazarach i w bardzo okazyjnej cenie. Ze względu na ręczny sposób wytwarzania nie jest on tani, więc warto poznać zaufane źródła, by nie kupić zwykłej oliwy z małym dodatkiem zapachowym. Warto kupić wyroby z arganowca: mydła, balsamy i inne specyfiki. Te możemy kupić na bazarach bo wytwarzane na naszych oczach.

Maroko
Tylko w Maroku zobaczycie kozy na drzewach Arganowca

Maroko


Maroko, Esauira


Maroko to poza nielicznymi zbiornikami wody kraj raczej mało zielony. Wszędzie widać koryta wyschniętych rzek, wokół których szczątkowa roślinność. Zielone są tylko miasta i oazy.


Maroko

Maroko
podobno to rzeka


Maroko
nie tylko my- kozy też uwielbiają owoce arganowca

W Maroku nie ma prywatnych plaż, więc wokół hoteli plażuje wielu Marokańczyków, którzy chętnie zapraszają turystów do wspólnych zabaw, gry w piłkę, są bardzo życzliwi i uprzejmi.


Maroko, Agdir

Maroko, Agdir


Maroko, Agdir


Spróbujcie kuchni marokańskiej. Wspaniałe  i świetnie przysądzone ryby i owoce morza w portowych knajpkach i marinie. W miejskich knajpkach doskonały kuskus i tażin drobiowy, barani lub wołowy, doskonale doprawiony miejscowymi przyprawami, które warto kupić na bazarze. Na koniec zapijcie to mocną i słodką marokańską miętą - wspaniale orzeźwia.

Maroko, Esauira

Maroko
Naczynia do gotowania tażinu


Maroko, Marakesz

Pamiątki to piękna ręcznie robiona metaloplastyka: ażurowe lampy, świeczniki, talerze. Kolorowe wyroby garncarskie. Biżuteria srebrna, mosiężna i gliniana z berberyjskimi motywami.Wyroby ze skóry i najróżniejszych materiałów.


Maroko

Maroko, Esauira


Maroko, Agdir


Jeszcze jedna praktyczna rada.....bądźcie ostrożni w robieniu zdjęć w bezpośrednim sąsiedztwie obiektów rządowych w szczególności należących do rodziny królewskiej. Marokańskie służby specjalne bardzo tego nie lubią i skrzętnie pilnują by nikt się nie zbliżał i fotografował.


Maroko, Agdir
Zamek Króla lepiej oglądać z bezpiecznej odległości w okolicę przynajmniej kilometra nie wolno się zbliżać

I jeszcze wzmianka o klimacie. Jadąc do Maroka mieliśmy nadzieję na wspaniały zwrotnikowy upał piękne słońce i przyszło rozczarowanie. Wpadliśmy tam na dwa tygodnie na przełomie czerwca i lipca. Owszem w Maroko jest piękne słońce i upał, ale nie dotyczy to Agadiru. Tutaj praktycznie nie widzieliśmy słońca. Agadir kończy się górami atlas i wilgoć idąca znad oceanu zatrzymuje się na górach powodując delikatną mgłę, przez którą przebijają promienie słońca.

TAK WYGLĄDAŁ PRAWIE KAŻDY DZIEŃ W AGAD IŻE
Maroko, Agdir
Dodaj napis

Maroko, Agdir

Maroko, Agdir
Wbrew pozorom nie zapowiada się na burzę

Maroko, Agdir
Wieczory i ranki w środku lata w Agadirze

Do 10.oo i po 20.oo temperatury umiarkowane (nasze panie chodziły w szalach, sweterkach). W ciągu dnia raczej upału nie było co niestety nam nie odpowiadało. Już kilkanaście kilometrów od Agadiru wspaniałe słońce i prawie 40 stopni w MARAKESZU ŻAR Z NIEBA - jak dla nas raj, a w  Agadirze jak w horrorze - ożeźwiająca mgiełka snująca się po plaży, depresyjnie - dla tego nigdy więcej do tego kurortu na wypoczynek nie planujemy wrócić.  Ze względu na klimat większość gości Agadiri to rodziny z małymi dziećmi i osoby w zaawansowanym wieku.

To nie wakacje nad Bałykiem
 By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. 

Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.

W dalszych odcinkach opowiem o :

Marakesz brama orientu
Esaouira mały Marakesz
Agadir nowocześnie i turystycznie
Hotel Iberostar Founty Beach


Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!