"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Turcja przydatne i praktyczne informacje

"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"
                                                                                                            Colette


Efez
Efez biblioteka


Turcja to jeden z krajów do którego bardzo chętnie podróżuję. Oprócz wspaniałych i niepowtarzalnych zabytków kultury antycznej -Turcja to dobre hotele, wspaniała kuchnia, sympatyczni , życzliwi i uśmiechnięci mieszkańcy. Nie ukrywam mojego sentymentu do tego kraju, bo za każdym razem kiedy tam jestem, po powrocie marzę by ponownie tam wrócić.Moja przygoda z Turcją zaczęła się ponad 20 lat temu, kiedy pierwszy raz wyjechałem  do Didymy na 2 tygodniowe wakacje. Samoloty  wtedy jeszcze tam nie latały, więc tłukliśmy się przez 2 doby autokarem, by zachwycić się jedno dniowym pobytem w Stambule i potem jeszcze 12 godzin drogi do Didimy.
I stało się Turcja mnie urzekła, zachwyciła i zakochałem się w tym kraju.
Z tego też powodu lubię tam wracać.

kapadocka
Kapadocja


Kościół św MikołajaPlanując wakacje w Turcji oprócz wypoczynku warto zastanowić się co chcemy zobaczyć na miejscu. Z każdego regionu tego kraju bez większego wysiłku i straty czasu zobaczymy co innego . Tak na prawdę warto się tu wybrać przynajmniej 4 razy, lub dwa razy na wycieczkę objazdową.
Gwarantuje to nam, że zobaczymy prawie wszystkie najciekawsze ( a przynajmniej najbardziej znane) miejsca w tym pięknym kraju, gdzie kultura orientu przeplata się z cudownymi zabytkami antyku i wczesnego chrześcijaństwa.


Myra


Dalyan


derwisze
Taniec Derwiszów


Odwiedzając i wypoczywając w rejonie Morza Śródziemnego, czyli Alania, Side, Antalia , Belek wybierzcie się do Kapadocji - wycieczka nie jest łatwa, bo odległość spora, ale z tego rejonu jest tam najbliżej. Zobaczycie tutaj wspaniałe podziemne i wykute w skałach tufu wulkanicznego miasta, do dzisiaj zamieszkałe uznawane za jeden z cudów świata. Niepowtarzalne świątynie z wczesnochrześcijańskimi doskonale zachowanymi malowidłami i taniec Derwiszów. Wrażenia bezcenne.
kapadocka
Kapadocja


Podziemne miasto


kapadocka
Wczesno chrześcijański kościół Kapadocja


kapadocka
Kapadocja


Poszwendajcie się po pięknej Alanii z cudowną mariną, czerwoną basztą i zamkiem. Odwiedźcie Perge i Aspendos i Side z doskonale zachowanymi zabytkami kultury antycznej. Wpadnijcie do Demre miasta św. Mikołaja z zachowanym tam jego kościołem i do znajdującej się nieopodal miejscowości Myra z pięknym grobowcami wykutymi w skale, podobnymi do tych w Petrze w Jordanji. Słuchajcie wszechobecnego śpiewu cykad i odpoczywajcie na różnorodnych piaszczystych, żwirowych i kamienistych uroczych plażach  - każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Sarkofag Sw Mikołaja

Alanya
Alanya
Alanya
Alanya

Alanya
Doki Alanya

Jeśli wybierzecie rejon Bodrum nad Morzem Egejskim  - czyli kurorty w okolicach Bodrum, Marmaris, Didima - koniecznie wybierzcie się do idealnie zachowanego antycznego miasta Efez z piękną biblioteką, teatrem, ulicami, świątyniami i mieszkaniami starożytnych Greków i Rzymian. Wstąpcie do znajdującego się tuż obok Selcuku, z warowną twierdzą, pozostałościami antycznego miasta, kościołem oraz grobem św. Jana. W bliskiej odległości Didyma ze wspaniałą świątynią Apolla (nie możecie tego pominąć) i zniszczonym przez trzęsienia ziemi miastem Priene.


Efez
Efez

Efez
Efez


Pamukale


Selcuk
Selcuk


 Po drodze  Milet z jego cudownym teatrem i łażnią. Wybierzcie się do Pamukale w wapiennymi skalnymi tarasami (jeden z cudów świata)i znajdującą się tuż obok świątynią Ateny. W Bodrum, obok ładnej mariny znajduje się ciekawy zamek z muzeum oraz porozrzucane po mieście pozostałości antycznej świetności miasta

Milet
Milet

Milet
Milet


Bodrum
Bodrum

Bodrum
Bodrum

Dalej w kierunku północnym,  kurorty w Kussadasi i Cesme. Znajdują się dosyć blisko Bodrum, więc opisane wyżej atrakcje spokojnie i z tego rejonu zobaczycie. Jest jedna różnica.

Priene
Priene

Priene
Priene


Didima
Didima

Didima, medusa
Didima


Ten rejon jest najbliżej wspaniałego, starożytnego Pergamonu z teatrem wtopionym w skalne zbocze, z niezapomnianym widokiem na morze, świątyniami i pozostałościami antycznego miasta. Pergamon jest jednym z najwspanialszych zabytków antycznych w Turcji, więc koniecznie trzeba go zobaczyć. Z Cesme też najbliżej jest do Stambułu. Jeśli więc nie planujecie dłuższego pobytu w tym (moim zdaniem ) najpiękniejszym mieście na świece, to ten dwudniowy przyjazd do Stambułu,  jest  wystarczający aby  się w nim zakochać i marzyć by tam ponownie wrócić.
Wrócić tak na spokojnie, by pokręcić się po średniowiecznych uliczkach, napić się herbaty z samowara przy akwedukcie , zwiedzić pałac Topkapi, zajrzeć do Haghia Sofia i błękitnego meczetu, zrobić zakupy na wielkim bazarze.

Pergamon
http://www.rent-a-guide.com/tour/9983-pergamum-pergamon-and-asklepion-tour


Alanya


Jeśli wybierzecie kurorty w Fethie i okolicy możecie zobaczyć wszystkie atrakcje zarówno rejonu Alanii jak i Bodrum ponieważ rejon ten leży mniej więej w połowie drogi między resortami.

Alanya
Alanya

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!