"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Turcja planowanie wycieczek
Twierdza w Selcuk
Wypoczywając  w  rejonie Bodrum, Kusadasi, Marmaris, Cesme i Izmiru zaplanujcie sobie zwiedzanie perełek tego rejonu. Bodrum antyczne Halikarnas miasto z nieistniejącym już grobowcem Mauzolosa (jeden siedmiu z cudów świata - pozostałości) i świetnie zachowanym zamkiem i resztkami teatru. Izmir starożytna Smyrna wzmiankowana w Apokalipsie św. Jana, jedno z największych miast Turcji z jego Agorą, meczetami i bazarami.


Bodrum panorama miasta
Bodrum zamek św.Piotra 
Udając się w kierunku Efezu, Miletu, Priene i Didimy w okolicach urokliwych słonych jezior zobaczycie bardzo wiele pozostałości zamków i antycznych miasteczek z dobrze zachowanymi pozostałościami dawnej świetności. 

widoki
Atrakcje po drodze

 W Turcji jest tego na tyle dużo, że w te małe stanowiska można wszędzie wejść, wszystkiego dotknąć. Zobaczycie tureckie domy i chlewiki dla kóz zbudowane z antycznych kolumn i portyków. Co rusz przy krętych ulicach dostrzeżecie  dumnie stojące jońskie i dorycki kolumny i inne pozostałości helleńskich miasteczek i rezydencji. 


Na wzgórzach i w gajach oliwnych ujrzeć można pozostałości dawnych fortów, warowni i akweduktów. Jeżeli zechcecie to zobaczyć to tylko wypad wynajętym samochodem - zatrzymacie się gdzie chcecie i zobaczycie to co Was zainteresuje.

słone jeziora
Urocze knajpki nad jeziorem

Wierzcie mi jest co oglądać. Zmęczeni zawsze możecie odpocząć w knajpkach usytuowanych przy słonych jeziorach, które są pozostałością morza i dawnej linii brzegowej, odcięte po trzęsieniu ziemi zachwycają swym urokiem i kolorami. Kupcie tu wspaniałe oliwki z miejscowych gajów nadziewane pomarańczami, limonkami - smak bezcenny - śnią mi się do dzisiaj.


Na wycieczki w rejonie Bodrum, Marmaris, Kusadasi, Cesme i Izmiru musicie przeznaczyć dwa dni. Pierwszy wypad  to Efez i Selcuk z twierdzą, grobem św Jana Ewangelisty i dom Najświętszej Marii Panny (jeden dzień spokojnie wystarczy). pamiętajcie, że po jednym dniu trzeba przeznaczyć na Bodrum i Izmir. 

Selcuk

Druga wycieczka to Milet, Priene i Didyma. Trzeba narzucić sobie pewne tempo, ale spokojnie jeden dzień wystarczy. Można z tego rejonu zrobić też wypad do Pamukale i Daylan, a z Cesme, Izmiru i Kusadasi - Pergamon, ale to na pewno nie podczas jednego wyjazdu, chyba, że planujecie samo zwiedzanie,

ruiny Priene
Priene
O wszystkich tych miejscach oddzielnie i szczegółowo opowiem w dalszych odcinkach. Przed wyjazdem do Turcji niewiele wiedziałem o tych miejscach. Owszem Efez, czy Milet znane mi były z historii i filozofii. Dopiero po powrocie poczytałem i jeszcze bardziej zachwyciło mnie to co widziałem. 


Tu kupicie wspaniałe oliwki z gajów na wzgórzach ręcznie nadziewane
Teraz zawsze przygotowuję się do planowanych wycieczek wygrzebując w necie niezbędne informacje w różnych językach. Dla tego przed wyjazdem zachęcam do lektury - inaczej spojrzycie na te miejsca znając ich historię i wiedząc czego należy szukać.

Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook 

Artykuły o Turcji na blogu

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!