"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Turcja Priene "miasto kosmitów ?"


Priene 

Świątynia Ateny
Świątynia Ateny
Górujące nad wspaniałą równiną ( niegdyś morzem) miasto - mitycznie założone przez Amazonki, inni twierdzą, że przez hetyckich władców, pierwotnie Kadme zostało lokowane ok X w. p.n.e. Niestety było wielokrotnie przenoszone po trzęsieniach ziemi i zmianie biegu rzeki, więc ślady jego pierwszego osadnictwa ukryte są pod warstwami naniesionym przez rzekę Meander i czekają na swe odkrycie.ruiny antyczne

Willa Aleksandra Wielkiego
Willa Aleksandra Wielkiego

Pierwsze przenosiny Priene  miały miejsce w VII w. p.n.e. po serii trzęsień ziemi. Dzisiejszą lokalizację miasto zawdzięcza Mauzolosowi z Halikarnasu (obecnie Bodrum opowiem w innym odcinku) który to przeniósł miasto na zbocza góry Mykale. Rozkwit miasta rozpoczął Aleksander Wielki wyznaczając topografię miasta i budując tu swoją willę - widok na ówczesne morze (dzisiaj wielka równina) musiał zapierać dech w piersiach. Wspólnie z Mauzolosem  wyznaczyli główną ulicę miasta na osi wschód-zachód, którą przecinały pod kątem prostym uliczki (urbanistyka zachowała się do dzisiaj). Usytuowanie miasta na zboczu zmusiło mieszkańców do zagęszczenia budowli i domów.

mury miejskie

antyczny teratr
Teatr
 Źródła z góry Mykale zapewniały bieżącą wodę więc domy posiadały własną kanalizację z bieżącą wodę i toalety ( w tym okresie miasta helleńskie czerpały wodę z miejskich fontann i mieszkańcy korzystali z toalet publicznych tak jak na przykład w Efezie). Bogaci mieszkańcy, których imiona do dziś widnieją na kamieniach inskrypcjach, byli fundatorami wielu świątyń i obiektów publicznych. Nawet Aleksander Wielki wybudował dla miast świątynię Ateny której pozostałości górują nad miastem. Miasto zostało otoczone murami. Po zamuleniu portu , odsunięciu się linii brzegowej miasto się wyludniło popadając w ruinę po kolejnych trzęsieniach ziemi.

antyczna kanalizacja
Kanalizacja miejska


ruiny antyczne

Zwiedzanie
Wchodząc do miasta z parkingu zobaczymy dobrze zachowane mury miejskie i dotrzemy do okazałego teatru z IV w.p.n.e. z kamiennymi fotelami dla ważnych gości, ołtarzem Dionizosa dodanymi wraz ze sceną w II w. p.n.e. Dalej pozostałości świątyni Ateny wybudowanej ok. 335 r. p.n.e. z kopią posągu Ateny z  ateńskiego Partenonu mierzącą ponad 6 m wysokości. Świątynia wyznaczyła wzorzec dla architektury jońskiej. Ogrom sanktuarium widać w powalonych pozostałościach kolumn.

teatr antyczny
Teatr trony ważnych gości

Teatr antycznt

Świątynia Ateny
Świątynia Ateny
Idąc dalej dotrzemy do Agory otoczonej kolumnami doryckimi i posągami (do dzisiaj zachowane podstawy) oraz dodaną w II w. p.n.e. Świętą Stoą była to unikalna konstrukcja  posiadająca prawdziwy łuk, a jej długość wynosiła aż 116 m. Po środku Agory niegdyś znajdował się ołtarz Dionizosa. Większość budowli miejskich wykonano z marmuru pozyskiwanego z góry. Spacerując wąskimi uliczkami zobaczymy dobrze zachowane fundamenty i mury antycznych domówi z willą Aleksandra Wielkiego, Temenos gdzie oddawano cześć bogom panteonu egipskiego, pozostałości dawnej kanalizacji.
Teatr Antyczny
Teatr

Bizantyjska świątynia
Bazylika bizantyjska

Bizantyjska Bazylika
Bazylika bizantyjska
Po wschodniej stronie Agory znajdziemy świątynię Zeusa gdzie obok posągu boga stał prawdopodobnie posąg jego żony Hery. Do dnia dzisiejszego zachowały się jedynie fundamenty. Dobrze zachowanym obiektem jest Buleuterion w którym znajdowało się miejsce posiedzeń senatu Priene. zbudowany na planie kwadratu o boku 20 m. zadaszony, z placem dookoła którego znajdowały się schody służące za siedziska. Na środku stał ołtarz z postaciami bóstw i popiersiami byków.

Bolueuterion
Buleuterion

Bouleuterion
Buleuterion


Świątynia Zeusa
Świątynia Zeusa

sanktuarium bogów egipskich
Sanktuarium bóstw egipskich
W Priene Erich von Daniken   upatruje dowód na istnieje kosmitów dopatrując się  w platformach na zboczu góry pasów startowych i lądowiska obcych. Swą tezę potwierdza wyrzeźbionym w kamieniu przez starożytnych wizerunkowi statku kosmicznego - rakiety (warto poczytać Danikena).  Mam nadzieję że zachęciłem do odwiedzenia. Zabierzcie ze sobą wodę, bo cienia mało i lekka wspinaczka do miasta.

Danikena dowód na istnienie kosmitów
Danikenowski dowód na odwiedziny kosmitów

  ruiny antyczne


ruiny antyczne


antyczna ulica
miejskie ulice

antyczne domy mieszkalne
Domy mieszkalne


 Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!