"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Włochy, Sycylia, Syrakuzy historia miasta

  "Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"
                                                                      Colette


Teraz trochę poprzynudzam o Historii miasta, ale może trochę warto ją poznać gdy planujemy wyjazd. W Wikipedii przeczytacie niewiele - przeszukałem internet i mam nadzieję udało mi się zebrać to co najważniejsze.

Syrakuzy .............zastanawiam się jak opowiedzieć o tym pięknym, pełnym zabytków, cudownym mieście, które spieszcie się zobaczyć, bo nie wiadomo jak długo jeszcze przetrwa. Powodem powolnej zagłady miasta nie są trzęsienia ziemi, czy wybuchy Etny które wielokrotnie niszczyły Katanię, ale po prostu brak renowacji i dbałości o to piękne starożytne miasto. Powód banalny .....gdy nie wiadomo o co chodzi, zawsze chodzi o pieniądze. Unia Europejska nie inwestuje , Włochy też nie, bo i tak wszystko musi przejść przez ręce mafii ...i koło się zamyka, a wszystko szybko popada w ruinę.


wielokrotnie przebudowywany pałac i twierdza
http://www.vistanature.com/castello-maniace-syracuse-sicily/


Syrakuzy to pierwotnie malutka wysepka Ortigia na której to odkryto pierwsze ślady osadnictwa. Pierwsze miasto zbudowali greccy Dorowie z Koryntu ok. 733 r. p.n.e. Dorowie po zbudowaniu kamiennej grobli pomiędzy Ortigią a Sycylią w VI w p.n.e.zaczęli rozbudowywać miasto, budując
agorę, świątynię Zeusa. W IV i V w p.n.e. Syrakuzy należały już do jednych z najpotężniejszych i najludniejszych portowych miast morza Jońskiego a zarazem basenu morza Śródziemnego. W mieście znajdowały się dwa porty handlowy i wojenny, które umocniły wpływy Syrakuz jak państwa  basenu morza Śródziemnego.
pozostałości świątyni Apolla

Początkowo w Syrakuzach panował ustrój  demokratyczny, w 485 p.n.e. tyranię wprowadził Gelon I. W V wieku p.n.e. tyrani Syrakuz sięgnęli po hegemonię w Wielkiej Grecji i walczyli z powodzeniem z zajmującymi zachód wyspy Kartagińczykami. Syrakuzy w tych czasach to już nie tylko wyspa Ortigia, ale 5 dzielnic z położoną na Sycylii:  Achradine ze świątynią Zeusa,   Neapolis z największym teatrem na Sycylii,  Tyche, Epipolai i Ortiga silnie ufortyfikowana wysepka z pałacem Tyranów , źródłem Aretuzy oraz świątynią Apola i Ateny.


Fragmenty świątyni Ateny Wbudowane w Katedrę
W nowej części miasta, poza wyspą, koło agory, odkryto m.in. część domu ze studnią z VI wieku p.n.e., dalej wielki teatr grecki, powstały po 270 p.n.e., o unikalnej trapezoidalnej orchestrze i widowni, który powstał na miejscu starszego, zbudowanego według projektu Damokoposa w pierwszej połowie V wieku p.n.e. W tej części miasta odnaleziono też monumentalny ołtarz Zeusa, długości  195 m, fundacji Hierona II (po 270 p.n.e.). Ponadto zachowały się ruiny rzymskiego amfiteatru i zespołu architektonicznego (świątynia, portyk i teatr),  oraz kamieniołomy (częściowo zawalone) słynne z doskonałej akustyki,  zwane Uchem Dionizjosa . Kamieniołomy te były miejscem uwięzienia m.in. jeńców ateńskich po klęsce armii Nikiasza w 413 p.n.e.


http://kolumber.pl/photos/show/golist:67471/page:6Dawniej Ortigia była fortecą dobrze chronioną przez mury obronne, z trzema dużymi bramami 
( wraz z murami obronnymi zostały rozebrane w 1893 roku). Cyceron opisywał Syrakuzy jako największe i najpiękniejsze miasto państwo całej starożytnej Grecji, konkurujące z Atenami. Syrakuzy to miasto wielokrotnie opierające się innym miastom państwom greckim w przejęciu hegemonii nad tym regionem (wojny peloponeskie z z 416 r.p.n.e). Ostatecznie miasto wpada pod panowanie rzymskie podczas wojen punickich w 212 r p.n.e. Po około 700 letnim panowaniu Rzymian w V i VI w miasto zostało złupione przez plemiona Wandali, a następnie po upadku Cesarstwa Rzymskiego, przeszło  w 535 r pod panowanie Bizantyjskie. W IX w miasto jak i całą Sycylię przejmują Arabowie tworząc w Palermo Kalifat. Od tego czasy Syrakuzy mocno podupadają i tracą na znaczeniu.


Syrakuzy były szeroko promieniującym centrum kultury greckiej, ojczyzną np. Epicharma i Archimedesa, gościły także m.in. Pindara, Ajschylosa i Platona. W mieście tym żył i tworzył Archimedes, który zginął z rąk Rzymian podczas oblężenia miasta w czasie II wojny punickiej w 212 p.n.e. Według relacji biblijnej ok. 59 roku n.e. z Malty przypłynął aleksandryjski statek, na którym pokładzie znajdował się ewangelista Łukasz, Arystarch i przewożony na proces do Rzymu apostoł Paweł. Dzieje Apostolskie (28:11, 12) podają, iż statek zatrzymał się w Syrakuzach.W 1085 r. Syrakuzy zostają wyzwolone z pod panowania Saracenów przez normańskiego rycerza Rogera I który stworzył tu dobrze rządzone przez własną dynastię prosperujące królestwo. W 1542 i 1693 miasto zostało zniszczone przez trzęsienia ziemi. W 1865 Syrakuzy wraz z całą Sycylią weszły w skład zjednoczonych Włoch. Obecnie to 150 tysięczne miasto ( w starożytności liczyło ponad 200 tyś mieszkańców) położone nad morzem Jońskim przechodzi chyba swój najgorszy okres w historii. Nieubłaganie poprzez zaniedbania władz i ucieczkę z wyspy młodych ludzi biedę, brak pracy i perspektyw  nieuchronnie popada w ruinę. Wygląda jak by nikomu nie zależało by ocalić to 2700 letnie piękne i urokliwe miasto. jest jeszcze inny powód....tutaj wszystkim rządzi mafia i jak już pisałem w ( tytuł i link do postu) nic nie dzieje się bez jej zgody. Stąd upadek miasta...turyści tu niepotrzebni bo powodują bogacenie się społeczeństwa. a bogate społeczeństwo nie potrzebuje mafii.
Do  największych zabytków Syrakuz należy cała wyspa Ortigia, z jej starożytnymi świątyniami , średniowiecznymi kościołami, renesansową zabudową  oraz niedaleko, ale już poza wyspą pozostałościami świątyni Zeusa, teatru greckiego i rzymskiego oraz starożytnych kamieniołomów.


http://www.hubtour.pl/wycieczki/wlochy_sycylia.php


Na spacer po tej uroczej wysepce i po całych Syrakuzach zapraszam w następnym odcinku

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!