"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Hawana - spacer w rytmie salsy - Kuba
kuba, Hawana, Malacom
Malacom

Opuszczając przepiękną starówkę Hawany po zwiedzaniu jej przez półtora dnia , żałuję że nie mogłem poświęcić jej więcej czasu. Nie zobaczyłem wszystkich zabytków, nie odwiedziłem wszystkich zakątków, ulic i podwórek, nie spróbowałem rumu i mohito we wszystkich knajpkach, w których gościł Hemingway. Żal, niedosyt ale i radość że było mi dane chociażby kompaktowe zwiedzenie Hawany.


Zostawiając Starą Hawanę idąc do nabrzeża i starego portu wsiedliśmy w pięknego złotego  Chevroleta i pojechaliśmy  wspaniałą nadmorską promenadą Malacom przez nową Hawanę - Dzielnicę Vedado z ekskluzywnymi hotelami i restauracjami, Centro ze wspaniałymi kolorowymi kamienicami z  widokiem na ocean do dzielnicy Miramar gdzie zapiera dech  w piersiach architektura willi i rezydencji  kiedyś najbogatszych mieszkańców Hawany : przemysłowców, baronów cukrowych i ambasadorów. Pokażę Wam tą drogę  w kubańskich rytmach ..... mam nadzieję że i Was zachwyci
Spacerując po nowej Hawanie nie zobaczycie nowoczesnych dizajnerskich budynków, drapaczy chmur czy artystycznych wizji współczesnych architektów. To co można zobaczyć w Hawanie to wspaniałe piękne, nowoczesne i stylowe projekty XIX i z początku XX wieku twórców i przed rewolucyjnych artystów. Monumentalny Hotel National w którym gościli wszyscy wielcy tego i dawnego świata.

Kuba, Hawana, Hotel National
Hotel National

Kuba, Hawana, Hotel National
Galeria gości  Hotel NationalJadąc lub idąc Malacom widzimy piękne, o nowoczesnej i eleganckiej stylistyce dawne hotele doskonale komponujące się z XIX wiecznymi urokliwymi i kolorowymi kamienicami spoglądającymi na zatokę. Kubańczycy twierdzą, że Malacom to najpiękniejsza promenada na świecie - może nie widziałem zbyt wiele, ale chyba się z nimi zgadzam. Nocą cała Hawana wylega na promenadę z butelką rumu i do późnych godzin nocnych piją, rozmawiają śmieją się i sporadycznie tańczą - wrażenia bezcenne.

Kuba, Hawana


Na końcu promenady fort i wjeżdżamy do bogatej niegdyś ale chyba i dzisiaj dzielnicy Miramar. Tutaj piękne wille z tarasami i podcieniami w ogrodach z bujną roślinnością, na ulicach mnóstwo zieleni - zupełnie inaczej niż w centrum. Dzisiaj to dzielnica ambasad, rezydencji ambasadorów i rewolucyjnych notabli. Dzielnica piękna, klimatyczna, elegancka  - jedyne co ją szpeci to paskudny betonowy budynek Ambasady Rosyjskiej, który tak na prawdę jest podobny do niczego i chyba tylko paskudny (dzielnica Miramar niestety tylko na filmie).Wracając do centrum nowej Hawany. Wszędzie dziewiętnastowieczna zwarta zabudowa, kolorowe budynki, wąskie uliczki i maleńkie parki dające cień. Wszędzie pełno barów knajpek z kapelami grającymi stare dobre kubańskie szlagiery. Symbol Hawany Kapitol


Hawana Kapitol


Hawana Kapitol

W centrum miasta Dostojny Kapitol. El Capitolio jest prawie klonem tego w USA tylko większym. Zbudowany 1 1929 r uznawany za jeden  z największych pałacy świata. W tym gmachu w 1940 r. uchwalono Konstytucję Kuby. Wokół Kapitolu wspaniałe ale niestety walące się, budynki z resztkami dawnej świetności.

hawana


Hawana
Budynek Baletu
hawana


Obok Kapitolu cudowny (w nocy wspaniale oświetlony), świeżo odremontowany gmach baletu Kubańskiego. Balet kubański, jeden z najsłynniejszych na świecie niestety  rzadko gości w Hawanie.

 HawanaNa przeciwko park centralny z pomnikiem Jose Marti którego pomniki znajdziemy na każdym kroku. Park tętniący życiem : piękne kolorowe stare chevrolety, tłumy Kubańczyków i turystów korzystających z cienia wśród pięknej dobrze utrzymanej roślinności. Każda uliczka piękna, ale nie damy rady obejrzeć wszystkiego. Obok remontowany budynek teatru.


Prado zdjęcia nocą

Idąc dalej w kierunku zatoki wchodzimy na Prado. To kilkuset metrowa zielona promenada. Przed rewolucją były tu eleganckie sklepy najsłynniejszych marek, mieszkali i pracowali bogacze. Dzisiaj wśród sypiących się tynków, zawalonych balkonów i tarasów, walących się budynków spacerują jak dawniej Kubańczycy i turyści. Pierwsi odpoczywają , turyści zastanawiają się jak można było doprowadzić do zniszczenia tak wspaniałego miejsca.


hawana pałac Batisty

obok wybudowany z wielkim rozmachem Pałac obalonego dyktatora Fulgencio Batista 
skorumpowanego dyktatora, którego rządy doprowadziły do wybuchu rewolucji na Kubie. Dzisiaj Pałac to skromne muzeum rewolucji.


hawana
hawana

Na tyłach Kapitolu Brama do dawnej chińskiej dzielnicy i mamy wrażenie że mimo ścisłego centrum wchodzimy w slamsy. To jednak nie są Fawele, to tylko ruina po tym co kiedyś było piękne i zachwycało wielkich tego świata, którzy kochali Hawanę nadając jej status najpiękniejszych miast świata.
I jeszcze jedno miejsce Hawany. Jeden z największych Cmentarzy świata zwany cmentarzem Kolumba. Pochowano tam ponad 2 mln Hawańczyków. Jest tak wielki, że kursuje po nim komunikacja miejska, po dwa pasy w każdą stronę......nagrobki to swoiste dzieła sztuki.

hawana cmentarz kolumba

hawana cmentarz kolumba

hawana cmentarz kolumba


hawana cmentarz kolumba


Taka jest Hawana....zachwyca dawną świetnością i  bogactwem stylów i zmusza do płaczu gdy zdajemy sobie sprawę z tego, że większości tego pięknego miasta nie da się już uratować. 
Moja rada wypożyczcie za 20 euro pięknego Chevroleta p przejedzcie się po mieście. Zobaczycie więcej a sama przejażdżka to jak zabawa wehikułem czasu.

Wsiadajcie do którego chcecie kolorów i modeli do wyboru............Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!