"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Bolków - zamek i ciche miasteczkoBolków

zamek Bolków


Bolków to kolejny zamek na trasie weekendowej eskapady po sudeckich okolicach Jeleniej Góry. Położony przy trasie do Wałbrzycha, zachęca do odwiedzenia górując nad małym klimatycznym, zabytkowym miasteczkiem, w którym odpoczniemy po sudeckiej bieganinie.
zamek bolków


zamek bolków


Miasto powstało w 1265 r. na handlowym szlaku z Wrocławia, Legnicy do Czech. Pierwotna nazwa miasta to Hain (Gaj) Ale już od połowy XIV w nosi nazwę Bolkenhenhain i stało się lennem nadawanym rycerskim rodom czeskim. Obecna nazwa miasta wywodzi się od słowiańskiego imienia Bolesław jako dynastycznego imienia polskich Piastów i czeskich Przemyślidów. Prawdopodobnie nazwę miastu nadano na cześć Bolesława I Surowego, który rozbudował górujący nad miastem zamek.zamek bolków


zamek bolków


zamek bolków


Zamek w Bolkowie wybudowany został w pierwszej połowie XIII w prawdopodobnie przez Bolesława Łysego. Ze względu na znaczenie miejsca zamek zostaje znacząco rozbudowany przez jego syna Bolesława I Surowego w latach 1277-93 a potem przez Bernarda Świdnickiego i jego syna Bolka II Małego którzy rozbudowali część mieszkalną zamku oraz umocnienia bramy.


zamek bolków


zamek bolków


zamek bolków


Do 1463 r. mimo wielu prób podejmowanych przez królów czeskich zamek nie został zdobyty. Mimo splądrowania i spalenia podczas wojen husyckich w 1444 r, zamek nie został przejęty. Dopiero wojska króla czeskiego Jerzego z Podiebradu zdobyły zamek i osadzono na nim rycerza Jana z Czarnej, margrabiego, wataszkę który wsławił się napadami na kupców, zuchwałych rozbojów i grabieży. Jan niedługo cieszył się władzą. W 1648 r. mieszczanie wrocławsko świdniccy nękani przez Jana z Czarnej zdobyli zamek i powiesili margrabiego, a zamek oddali pod opiekę króla Macieja Korwina króla Węgier.


zamek bolków


zamek bolków


Zamek jeszcze kilkakrotnie zmieniał właścicieli i w końcu w połowie XVI w stał się własnością biskupa wrocławskiego, który dostosowuje go do wymogów obrony artyleryjskiej i wznosi strzelnice i niższe mury obronne, rozbudowuje i dobudowuje renesansowe części mieszkalne zamku. Wielki rozkwit zamku zostaje zahamowany przez brak dbałości kolejnych właścicieli, pożary, trzęsienie ziemi.


zamek bolków


zamek bolków


Pożoga potopu szwedzkiego i wieloletnie walki o zamek powodują początek końca tej wspaniałej warowni. W 1703 r zamek kupują Cystersi z Krzeszowa, a po sekularyzacji zakonu Bolków staje się własnością skarbu państwa, zostaje opuszczony i powoli popada w ruinę. Za zgodą rady miasta w XIX część murów zostaje rozebrana ze względu na zagrożenie zawaleniem.zamek bolków


zamek bolków


Przed I Wojną Światową podjęto pierwsze prace zabezpieczające zamek przed dalszym popadaniem w ruinę i tak na prawdę prace te trwają do dnia dzisiejszego. Na zamku zachowało się wiele wspaniałych detali architektonicznych pochodzących z  pierwszej budowy czyli czasów Bolka I Surowego jak i późniejszej średniowiecznej i renesansowej rozbudowy. Z wieży roztacza się wspaniały widok na miasto i i piękne sudeckie krajobrazy oraz znajdujące się nieopodal zamki i warownie.


zamek bolków


zamek bolków


zamek bolków


Zwiedzając zamek nie zapomnijmy o odwiedzeniu miasta. Nieopodal zamku wspaniały gotycki kościół św. Jadwigi zbudowany około 1250 r. z zachowanymi w oryginale detalami architektury gotyckiej, wspaniałymi płytami nagrobnymi fundatorów miasta.
Przy kościele unikatowy prostokątny pochyły Rynek otoczony kolorowymi podcieniowymi kamienicami z XVIII w na krużganki których prowadzą schody. Na środku rynku ratusz z XIV w odbudowany po pożarze w XVII i XVIII w. Pozostałości murów obronnych i wież pozostałych po rozbiórce niższych murów obronnych. Miasteczko doskonale nadaje się do chwilowego odpoczynku przed dalszymi sudeckimi eksploracjami wspaniałych historycznych pozostałości regionu
W ramach 3 dniowego weekendu warto zobaczyć w tym regionie 


Zamek Świny
Zamek Bolczów
Zamek Książ
Zamek Czocha
Zamek Karpniki

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!