"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Grecja, Kreta, Pałac w Knossos - Kreta - minojskie królestwo

  "Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"
                                                                      Colette


To będzie moja ostatnia kreteńska opowieść.

Kilka kilometrów od Heraklionu, w kilkanaście minut (tanio) komunikacją miejską docieramy do największego miasta i kolebki kultury minojskiej Pałacu w Knossos, znanym też pod nazwą Pałacu Minosa.
Pierwszym odkrywcą w 1878 r. był archeolog i antykwariusz z Heraklionu Minos Kalokairinos jednak sir Arthur Evans dyrektor Ashmolean Museum w Oksfordzie po odkupieniu tego terenu w 1884 odkrył ruiny pałacu pochodzącego z 2000 - 1400 p.n.e.

Pałac zbudowany około 2000 r. pne na wzniesieniu doskonale wkomponowany w ukształtowanie terenu, do dzisiaj zachowała się wielokondygncyjność pomieszczeń, kolumny, przestronne sale, place i fragmenty zabudowań mieszkalnych.

Pałac w Knossos związany jest z greckimi mitami o Minotaurze legendarnym królu Minosie, który panował w potężnej starożytnej Krecie. Nie zapominajmy o Ariadnie i jej słynnej nici, która wyprowadziła Tezeusza z labiryntu oraz Dedalu wielkim budowniczym labiryntu Minotaura, ojcu Ikara, którego podniebne swawole poskutkowały pierwszą w historii ludzkości katastrofą lotniczą. 
prawdopodobny wygląd pałacu symbol miasta- rogi Minotaura
Do pałacu w Knossos odnosi się wiele mitów greckich rozsławiających miejsce i jego mieszkańców. Do dnia dzisiejszego trwają poszukiwania legendarnego labiryntu, który znajduje się gdzieś pod Pałacem. Wszyscy kochamy te legendy, nawet na tarczach legionistów rzymskich w okresie republiki widniała podobizna Minotaura.

Centralną część miasta stanowił olbrzymi plac do którego był dostęp ze wszystkich części miasta, gdzie znajdowało się wejście do wielopoziomowego pałacu liczącego około 20 000 m. kwadratowych. Przestronne pałacowe sale wspiera niezliczona ilość kolumn, ściany pokrywają wspaniałe malowidła, świadczące o bardzo dużym cywilizacyjnym rozwoju tej kultury.


Wśród pałacowych korytarzy dostrzeżemy wspaniałe pomieszczenia tronowe króla i królowej z alabastrowymi tronami i doskonale zachowanymi freskami

W kamiennej misie naprzeciwko tronu król trzymał węże jako symbol władzy

Spacer po tym wspaniałym antycznym mieście nie zajmuje bardo dużo czasu, a upał łagodzi cudowne, nieraz ogłuszające granie cykad i wspaniała kreteńska roślinność


Ale Knossos to nie tylko pałac . Wokół placu zobaczyć można pozostałości budowli kultowych i reprezentacyjnych, poniżej wille mieszkańców, warsztaty rzemieślników z zachowanymi amforami w których podczas wykopalisk odnaleziono pozostałości oliwy i zbóż.


Knossos było wielokrotnie przebudowywane- trzęsienia ziemi, wojny kilkakrotnie zniszczyły miasto w którym życie toczyło się nieprzerwanie od okresu neolitu.

Ostatecznie pałac został zniszczony gdy Kretę zajęli Achajowie ok XIV w p.n.e.

Evans częściowo odtworzył pałac, jednak spotkał się z ogromną krytyką gdyż uznano że potraktował to wykopalisko zbyt dowolnie......sami sprawdźcie .....moim zdaniem chyba warto było bo same ruiny nie oddały by wspaniałości tego miejsca.

Jednak jeszcze jedna uwaga- jeśli widzieliście wspaniałe zabytki kultury helleńskiej zachowane w Atenach, tureckim Pergamonie, Milecie, Efezie, Didimie czy Selcuk- to miejsce może Cię rozczarować tak jak nas. 

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!