"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Zamek Czocha



dolnośląskie

Dawno nic nie pisałem o Polsce, więc czas nadrobić zaniedbanie, bo nasz piękny kraj nie odbiega ( wyłączając pogodę) od wspaniałości egzotycznych miejsc.
Kolejnym elementem mojej weekendowej eksploracji Sudetów jest Zamek Czocha. Jak już pisałem w moich poprzednich odcinkach o Sudetach, zwiedzanie tego wspaniałego rejonu, tak bogatego we cudowne i dobrze zachowane zabytki Polski, podjąłem w gronie rodzinnym.





Czytelnik poprzednich moich eskapad po Polsce wie, że te rodzinne wypady z siostrami i szwagrami, to nie tylko eksploracja ciekawych miejsc, ale także zacieśnianie więzi rodzinnych, więc nie zdziwi się, że nieraz o pomoc w dowiezieniu nas do konkretnych miejsc musieliśmy prosić innych członków rodziny (Karola - duży buziak)



Zamek Czocha historia
Do połowy XIII w na terenie dzisiejszego zamku istniała drewniana warownia graniczna z kamienno-ziemnymi umocnieniami. Historia tej wspaniałej gotyckiej twierdzy zaczyna się za czasów panowania króla czeskiego Wacława I Przeyślidy, który wg. przekazów nakazał  w latach 1241-47 budowę kamiennej twierdzy, jako warowni granicznej śląsko - łużyckiej. Wg innych źródeł fundatorem zamku był Przemysł II  lub jeden z książąt świdnicko-jaworskich który w ten sposób chciał umocnić pozyskane ziemie łużyckie.



Twierdza należała do króla Czech, a zamieszkiwana był przez możnych rycerstwa czeskiego i niemieckiego. W 1433 r zamek został zdobyty i złupiony przez rozbójnika husyckiego Hansa von Tschirn z Niesytna - odbity przez prawowitego właściciela Hartunga von Klux. Po śmierci ostatniego właściciela rodu von Klux, zamek przeszedł we władanie (na 250 lat) w ręce rodu von Nostiz, którzy przebudowali zamek na styl renesansowy. Ród przyczynił się do rozwoju tych ziem i rozbudowy zamku, który musiał dawać schronienie ludności podczas toczących się walk wojny trzydziestoletniej.




W 1700 r. zamek przechodzi  w ręce rodu von Uechtritz i pozostaje w tej rodzinie do końca II Wojny Światowej. Ród uciekając przed frontem wywozi najcenniejsze skarby z zamku. Pozostawiona część majątku została zniszczona i rozgrabiona w okresie powojennym - to co pozostało cieszy oko do dzisiaj. Choć zamek jest bardzo rozległy tylko niewielka jego część jest udostępniona do zwiedzania, a gdy rozejrzymy się dobrze dostrzeżemy jak wiele z jego dawnych zabudowań nadal ulega ruinie (podzamcze).





Oprócz swojego piękna zamek Czocha kryje wiele ciekawostek. Warto zwrócić uwagę na studnię niewiernych żon znajdującą się na wewnętrznym dziedzińcu. W połowie XVII w 24 letni Krzysztof von Nostiz ożeniony z o wiele starszą (acz podobno bardzo bogatą) kuzynką cesarza Gertrudą gdy dowiedział się, że jego stara, gruba i brzydka żona nie posiada jednak posagu postanowił nigdy więcej nie tknąć żony. Choć sam nie żył w celibacie żonie zdrady nie mógł wybaczyć i gdy wracając z bardzo długiej podróży, zobaczył swą małżonkę w odmiennym stanie wywlókł ją na dziedziniec i wrzucił do studni. Ponownie studnia była wykorzystana w 1793 r gdy to Urlika urodziwszy nieślubne dziecko skończyła w studni, a jej niemowlę zamurowano w pięknym renesansowym kominku.




Innym "ciekawym" choć straszliwym widowiskiem był pogrzeb Henryka von Uechtritz. Gdy podczas uroczystości pogrzebowej rodzina i zaproszeni goście weszli na zwodzony most zamkowy zniszczone belki załamały się a wielu żałobników spadło do suchej fosy ponosząc śmierć -  w wypadku tym zginęło 6 dzieci. Tyle ciekawostek.

Choć mojej bratanicy izba tortur przypadła do gustu ja powiem, że widziałem ciekawsze
Ja po zwiedzaniu zamku mam pewien niedosyt. Frustrację moją powoduje fakt, że tak mało z tego wspaniałego obiektu można zwiedzać, a obecni właściciele nie dbają do końca w okalające zamek zabudowania które popadają w ruinę.




 Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook https://www.facebook.com/fascynujacepodroze/ 

 By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. 


Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.

 Z serii zamki polskie ukazały się artykuły :
 Inne artykuły o Polsce :




Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!