"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

Colette



Zapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Egipt - Dolina Królów - Świątynia Hatszepsut



Świątynia Królowej Hatszepsut


Dolina królów

dolina królów
Posągi Hatszepsut przy wejściu do sanktuarium
Opowieść o mieście umarłych leżącym na zachodnim brzegu Nilu n w Tebach zachodnich zacznę ze względów patriotycznych od Świątyni Królowej Hatszepsut. 



https://pl.pinterest.com/pin/573927546238953742/
dolina królów

Hatszepsut władczyni Starożytnego Egiptu, kobieta faraon  XVIII dynastii Nowego Państwa, panująca prawdopodobnie w latach 1503 -1484 r p.n.e.
Królowa była córką Totmesa I i królowej Ahmes. Już w czasach panowania Totmesa I aktywnie pomagała mu w rządach, więc po jego śmierci intensywnie zaczęła ubiegać się o sukcesję poślubiając przyrodniego brata Totmesa II. 

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hatszepsut

http://ambergallery.net/index.php?p386,hatszepsut-i















dolina królów, posągi Hatszebsut
Posągi Hatszepsut 
Po śmierci męża w imieniu małoletniego Totmesa III objęła regencję, a w kilka lat później ogłosiła się faraonem powołując się  na uprzednie współrządzeniem z ojcem. Dodatkowymi argumentami mającymi świadczyć o jej świętości i prawie do władzy był podany przez nią argument, że nie była córką nałożnicy jak Totmes II i III . 



Najważniejszym choć mało logicznym argumentem potwierdzającym jej boskość była wykreowana opowieść jakoby Bóg Amon (jeden z najważniejszych bogów Egiptu ) wstąpił w jej ojca  i począł współżyjąc z Ahmes począł Hatszepsut czyli jak mówiła o sobie "Boską Małżonkę Amona" . Powiecie naciągane - owszem ale nikt tego nie mógł zweryfikować bo dla bezpieczeństwa przegnała z pałacu dworzan i obsadziła go swymi poplecznikami. 

dolina królów

dolina królów

dolina królów

dolina królów
widok na pierwszy taras
Dla potwierdzenia swej władzy przedstawiała się jako muskularny mężczyzna w nemesie z kobrą i brodą jako atrybut faraona. Jej rządy zaowocowały dla Egiptu bogactwem i pokojem. Była wielkim budowniczym egipskich świątyń, obelisków i pomników. Niestety po jej śmierci Totmes III postanowił wymazać ją z kart historii Egiptu niszcząc jej posągi, wymazując kartusze i i wzmianki o Królowej. 

dolina królów
dolny taras w tle tzw Dom Michałowskiego czyli polska misja archeologiczna
dolina królów

dolina królów

Świątynia grobowa Hatszepsut
Najwspanialszym architektonicznym dziełem Królowej obok Czerwonej Kaplicy w Karnaku była jej Świątynia Grobowa której architektem był Senenmut zaufany (złośliwi twierdzą, że i jej kochanek ) Hatszepsut pochodzący z plebejskiej rodziny i obdarzony przez Królową wieloma zaszczytami i tytułami.

dolina królów

dolina królów

dolina królów

dolina królów
Wejście do wykutej w litej skale Świątyni
dolina królów

dolina królów

Świątynia  zwana "Świątynią Milionów Lat "zbudowana i wykuta u stóp gigantycznej ściany skalnej w Deir el-Bahari składa się z trzech położonych kaskadowo tarasów połączonych rampami. Świątynia to niezliczone posągi bogów, kolumny obeliski i malowidła. Na trzecim najwyższym tarasie znajduje się wykuta w skale Komora Ogrodzenia Hatszepsut i jej ojca Totmesa I 

dolina królów , miasto umarłych
na zboczach góry mniejsze skalne grobowce

dolina królów, miasto umarłych

dolina królów, miasto umarłuch


















Najniższy taras wykuty w litej skale na którym znajdował się ogród z drzewami mirrowymi i fontannami, kolumnadą na tyłach, której polichromowane reliefy przedstawiające sceny z życia królowej. Na drugim tarasie umieszczono  najważniejsze zasługi i wydarzenia z panowania. Trzeci taras to posągi i Hatszepsut jako Faraona, posągi bogów i  Świątynia, kaplica, sanktuarium  skalne w którym kapłan odprawiał obrzędy ku czci Królowej, gdzie znajdował się sarkofag Hatszepsut i Totmesa I 

dolina królów, miasto umarłych, teby zachodnie

dolina królów, miasto umarłych, teby zachodnie

dolina królów, posąg Horusa
posąg Horusa
Mumia Hatszepsut została zidentyfikowana przez wspaniałego i nie mniej kontrowersyjnego  Egiptologa i strażnika  Najwyższej Rady Starożytności Zahi Hawass.  W 2007 roku ogłosił on, że jedna z  2 mumii odnalezionych w 1903 r. w grobowcu Sitre ( niani Hatszepsut ) należy do Królowej. Dowodem była urna kanopska z kartuszem Hatszepsut ( odnaleziona w 1881 r. w skrytce mumii królewskich) w której oprócz zmumifikowanej wątroby znajdował się złamany ząb trzonowy. Badania DNA i tomografu wykazały, że pasuje do mumii odnalezionej w grobowcu Sitre.

dolina królów

dolina królów , posągi Hatszepsut



Rekonstrukcja Świątyni prowadzona jest od 1961 r przez polską misję archeologiczną pod pierwszym kierownictwem prof. Kazimierza Michałowskiego . Obok nekropoli znajduje się tzw. dom Michałowskiego. Świątynia udostępniona do zwiedzania od 2007 r zachwyca swym pięknem.

 Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook


skały górujące nad Świątynią
http://www.pryzmat.pwr.edu.pl/badania/84
wnętrze sanktuarium

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Etykiety

Afryka (24) Azerbejdżan (3) Azja (18) Dolnośląskie (4) Dominikana (10) Egipt (5) Europa (32) Francja (4) Grecja (8) hotele (5) Jordania (2) Karaiby (18) Kenia (13) kobiecym okiem (8) Kuba (8) Maroko (4) Polska (7) Poradnik turysty (8) Rumunia (3) SYCYLIA (10) Tunezja (2) Turcja (13)

Polub stronę na feacebook

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!