"Nic nie może się równać z tym co widziało się na własne oczy"

ColetteZapraszam na fanpage na facebook tam więcej zdjęć

Szukaj na tym blogu

profilki

Translate

Egipt - w cieniu piramid


Giza
Giza

Moja fascynacja Egiptem zaczęła się już w dzieciństwie gdy słyszałem o wspaniałych faraonach, obejrzałem " Kleopatrę " z Elizabeth Taylor, czy
 " Juliusza Cezara ". Oczyma wyobraźni widziałem (co pokazuje większość nawet współczesnych filmów) wspaniałe wysokie ruchome wydmy Egiptu i wyłaniające się z nich piramidy i Sfinksa.

piramidy widok z samolotu
Tę fotografię zrobiłem z samolotu
I moje zaskoczenie podczas wielogodzinnych podróży do Luksoru widziałem tylko piasek i góry - zero wydm.`Nadzieja pozostała, piramidy będą przy wydmach - niestety w Egipcie centralnym nie ma wydm. piasek jest, pustynia też, góry są, burze piaskowe (którą przeżyłem w grudniu), ale wydm nie widziałem. Mimo braku wydm, już na parkingu, widok piramid przerósł moje najśmielsze oczekiwania. Są jeszcze piękniejsze niż na zdjęciach i filmach. Nawet mojego 14 letniego wtedy syna - malkontenta - piramidy zachwyciły.

Giza

Giza

Teraz trochę historii 
Giza było miastem starożytnego Egiptu, leżące na lewym brzegu Nilu, naprzeciwko Kairu. Piramidy były oddalone od centrum starożytnej Gizy o ok. 8 km. Giza stanowiła królewską nekropolię gdyż leżało obok stolicy Memfis (okres starego państwa III-VI dynastii). Pierwsza piramida zbudowana przez architekta Imhotepa w Sakkarze ok. 2650 r p.n.e była piramidą schodkową zbudowaną dla faraona Dżesara. Piramidy w Gizie to nie jedyne tego typu budowle. Kilkadziesiąt piramid zobaczycie pomiędzy Gizą i Fajum - są mniej okazałe ale niektóre z nich przy dobrej widoczności zobaczycie z Gizy.

Giza
Widok piramidy schodkowej, przy dobrej pogodzie widoczne z Gizy 

Giza

Giza

Wielkie piramidy w Gizie powstały za czasów panowania IV dynastii ok. 2575-2465 r. p.n.e. Największą i najstarszą piramidą jest piramida Cheopsa o pierwotnej wysokości 146.6 m i długości boku 230 m. Zbudowana z 2.5 miliona kamiennych bloków obłożona licówką z polerowanego, białego wapienia (pozostały tylko resztki na szczycie piramidy Chefrena) a wierzchołek czarnym diorytem. W 1168 r. Arabowie po zniszczeniu części Kairu odrywali z piramid licówkę w celu odbudowy miasta, z tego też powodu Wielka Piramida liczy dzisiaj 137 m.

Giza


Giza

Drugą co do wielkości jest piramida syna Cheposa - Chefrena zbudowana ok. 2540 r. p.n.e. Pierwotnie mierzyła 145.5 metra (dzisiaj 143.5 m).Oprócz piramidy Chefren nakazał budowę Sfinksa ( zdania co do tego wśród naukowców są podzielone). Chefren zbudował najlepiej do dziś zachowany kompleks grobowy spośród wszystkich piramid w Gizie. Wnętrze piramidy zbudowane z białego wapienia i czerwonego granitu.

Giza

Giza

Piramida Mykerinosa  syna Chefrena i wnuka Cheopsa powstała ok 2525 r, p.n.e. (pierwotnie 67 m) jest najbardziej zniszczoną piramidą. W 1196 r wezyr Karakusz usiłował zniszczyć piramidy jako pomnik starych władców i przeciął bok północny głębokim wykopem. Wspaniały sarkofag faraona zatonął u wybrzeży Portugalii podczas transportu do Anglii. Obok trzech wielkich piramid znajdują się o wiele mniejsze. Należały one prawdopodobnie do wielkich architektów lub rodziny faraonów.

Giza

Giza

Giza

Piramidy fascynują do dzisiaj. Postało wiele teorii na temat magnetycznego oddziaływania piramid i ich regenerujących właściwości. Udokumentowano ostrzenie żyletek, dłuższe przechowywanie żywności i poprawę sił witalnych. Teorie głoszą, że piramidy są dziedzictwem wiedzy Atlantów. Jedno jest pewne zbudowane zostały na planie gwiazdozbioru Oriona z którym utożsamiany był Ozyrys. Zainteresowanym pogłębieniem wiedzy o piramidach i ich tajemnicach polecam http://tajemnicepiramid.eu/ .

Giza

Giza


O Sfinksie i budowniczych piramid opowiem w następnym odcinku. Zapraszam do lektury.
Więcej zdjęć zobaczycie na moim fanpage na facebook


Posty o Egipcie

1 komentarz:

  1. Blogi o podróżach to chyba moje ulubione.
    Sama podróżować lubię i podróżuję wiele... jednak nie miałam jeszcze okazji zobaczyć na własne oczy Dominikany i bardzo żałuję, ale wierzę, że kiedyś się uda :)
    H&G

    OdpowiedzUsuń

Etykiety

Polub stronę na feacebook

Follow by Email

Odwiedzający

Free counters!

mapa

Free counters!