źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Susa_(Tunezja) |
Hadrumetum, bo tak brzmiała fenicka nazwa tego miasta założona została w IX w p.n.e. jako kolejne miasto portowe strzegące granic i ludności. W trakcie wojen punickich tutaj stacjonowały oddziały Hannibala walczącego z Imperium Rzymskim. Po klęsce stało się częścią Cesarstwa, a za panowanie Dioklecjana stolicą prowincji Africa Byzacena. W IV i V w. miasto stało się bardzo ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa. Tutejsi mnisi prowadzili dialog na temat doktryn i dogmatów religijnych z papieżem i Augustynem z Hippony w związku z kontrowersją palagińską ( dotyczącą grzechu pierworodnego i jego skutków dla natury ludzkiej). Pod medyną w katakumbach znajduje się ok. 15 tyś grobów pierwszych chrześcijan (IV i V w) w 15 km. korytarzach - niestety do zwiedzania udostępniono jedynie 100 m - większość grobów została zamurowana.
W obrębie medyny oprócz wspaniale zachowanych i wykorzystywanych do dzisiaj średniowiecznych budynków mieszkalnych i obiektów handlowych z pięknymi bramami, oknami, mozaikami i arabskimi sztukateriami dojdziemy do Wielkiego Meczetu i kazby ( w jej dawnych pomieszczeniach muzeum ). Robiąc tu zakupy, bo taki charakter mają wszystkie medyny świata arabskiego nie zapomnijmy rozglądać się i nie tylko na towary i pamiątki zwracajmy uwagę. Obok nas, przed nami i nad naszymi głowami dostrzeżemy wspaniałe kolory dawnego miasta z pięknem jego detali architektonicznych i sztukaterii. To nie tylko ulice sklepy i domy, ale wspaniałe place, fontanny i grube mury w których do dzisiaj mieszkają ludzie.
Wielki Meczet zbudowany ok 850 r na wzór meczety w Kairuanie ( jednym z najświętszych miast dla muzułmanów). Charakteryzuje go wewnętrzny dziedziniec wyłożony marmurem dziedziniec pod którym znajduje się cysterna na wodę. Meczet surowy w swej bryle, pozbawiony ozdób. W narożnikach obronne wieże - dzisiaj minarety. Meczet otoczony murami obronnymi a po wewnętrznej stronie łuki oparte na antycznej kolumnadzie.
Obok wspaniały ribat z 821 r. Były to twierdze, ufortyfikowane klasztory muzułmańskie , których celem była obrona granic i wiary. Ribaty posiadał wierzę i salę modlitw stąd w późniejszych czasach często przekształcane były w meczety. Ten w Susa, to choć nie tak okazała jak w Monastyrze, to wspaniała budowla w której wykorzystano muzułmańskie ornamenty i antyczne kolumny. Tworzy wspaniały kompleks z pięknym widokiem na medynę, miasto i morze.
Susa to wspaniale zabytki i nowoczesność. Tu przeplatają się wspaniałe smaki i zapachy orientu z typowo europejskimi zapiekankami i francuską kuchnią. Tu współczesne wieżowce, nowoczesne hotele, statki i ekskluzywne jachty. obok targ rybny na suku i rybak wychodzący z morza ze złowioną ośmiornicą. Te połączenie tworzy niezapomniany klimat Tunezji do której chce się wracać.
![]() |
żródło : http://www.tunezja-opinie.pl/region-sousse/ |
Przepraszam za nieprofesjonalne zdjęcia, ale jak je robiłem nie planowałem jeszcze pisania bloga.
By nic nie przegapić zachęcam do polubienia strony. Będę wdzięczny za pozostawienie komentarza.
www.facebook.com/fascynujacepodroze/
Na opowieść o Monastyrze zapraszam w kolejnym odcinku o Tunezji.